Islamisté v Sýrii zajali křesťany, chtějí je měnit za své bojovníky

Únos se stal v pondělí u obce Tall Tamir v provincii Hasaká, která leží v severovýchodní Sýrii. Bojovníci IS oddělili muže od žen a dětí a muže odvedli do hor. Ostatní zůstali ve vesnicích, kde je IS střeží. Jednomu z rukojmích se podařilo zavolat příbuzným do Kanady a ti se spojili s organizací, která si říká Demand for Action (ADFA), jež organizuje záchranné akce pro příslušníky chaldejské církve. Právě ADFA případ zveřejnila.
Mnozí z rukojmích prý mají rodiny také ve Švédsku a v Německu. Když se zástupce ADFA snažil do vesnice dovolat, zvedali telefony už jenom příslušníci IS. „Řekli nám, že už se nemáme pokoušet telefonovat, protože nemůžeme nijak pomoci,“ citoval Nuri Kinoa z ADFA Newsweek.
Islamisté chtějí výměnu za své členy
IS prý chce rukojmí vyměnit za své vězněné členy. Pokud nebudou vydáni, zajatí muži zemřou. Kino řekl, že podle svědků je ve vesnici masivní oddíl IS a mezi obyvateli vládne panika. Při obsazování prý radikálové spálili kostel.
IS na vesnici zaútočil brzy ráno v pondělí; později se pokusili vesničany osvobodit kurdští bojovníci. Pomoc prý nabídla i syrská armáda.
Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci sledují z exilu, tvrdí, že nejvíce lidí padlo do zajetí ve vsi Tall Šamiram, jež leží asi 85 kilometrů jihozápadně od provinčního střediska Kámišlí. Agentura AP získala svědectví ženy, která žije v Bejrútu a ve vesnici má příbuzné. Mají prý vypnuté telefony a žena neví, zda jsou ještě naživu.
K útokům dochází i v Libyi a Iráku
IS útočí na členy menšinových náboženských komunit také v Iráku a v Libyi. V Iráku se jeho obětí stali jezídové, v Libyi pak egyptští koptové.
Z Turecka přišla zpráva o pohřešovaném občanovi Jižní Koreje. Podle AP jde zřejmě vůbec o prvního Jihokorejce, který se připojil k IS. Šéf jihokorejské tajné služby informoval parlament, že jde o osmnáctiletého mladíka, který je naživu a nyní je v Sýrii v řadách IS.