Islámský stát se snaží dobít leteckou základnu na východě Sýrie

Vlajka islámského státu v Iráku

Vlajka islámského státu v Iráku Zdroj: ctk/ap

Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) v noci na čtvrtek zahájili útok na velkou syrskou leteckou základnu ve východní provincii Dajr az-Zaur. Zbytek provincie je téměř celý v rukou IS. Boje začaly útokem sebevražedného atentátníka na vojenskou hlídku nedaleko základny. Podle exilové opozice přišlo o život nejméně 19 vojáků a sedm členů IS. Z místa je hlášena těžká palba a boje i z vesnic v okolí základny.

IS ovládá část severní Sýrie a Iráku. V Sýrii obsazuje vojenské základny a například v provincii Rakka jich kontroluje většinu.

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru, který vyšel v dnešním čísle francouzského časopisu Paris Match, řekl, že syrská válka bude dlouhá a obtížná. „Syrská armáda nemůže být naráz všude. Tam, kde není, překračují teroristé hranici a pronikají na území…není to válka armád, bojujeme proti teroristickým skupinám, které obsazují města a vesnice,“ prohlásil Asad.

V Iráku sice armáda a její spojenci ohlásili dílčí úspěchy v boji proti IS, ale vytlačili radikály spíše z okrajových částí obsazeného území. IS má stále v rukou centrální části severu a západní provincii Anbár. Přesto oponenti IS tvrdí, že jsou radikálové nyní v defenzívě. „Teď mohou nanejvýš zablokovat silnici nebo zaútočit na hlídku, zabírat další území už nemohou,“ sdělil Hádí Amírí ze šíitských milicí Badr.

Zablokovaná situace

Vůdce IS abú Bakr Bagdádí však nedávno tvrdil, že posílají-li USA do Iráku další vojenské poradce, znamená to, že pravý opak je pravdou. „Nálety křižáků postup Islámského státu nezastavily,“ řekl. Irácký bezpečnostní odborník Hišám Hášimí, kterého citoval Reuters, situaci popsal jako zablokovanou.

Vojáci prý obsadí určitou oblast, ale IS se o to pevněji usadí v jádru svého dobytého území. Podle něj je v rukou IS 85 procent provincie Anbár. IS se tam snaží obsadit celé středisko Ramádí a vyvražďuje sunnitské kmeny, které jsou ochotny spojit se s vládou. „Změní se to, jestli získáme sunnitské kmeny v provinciích Anbár, Saláhaddín a Ninive na naši stranu. To bude začátek konce IS,“ řekl ministr financí Hošjar Zibarí.

Z Iráku ve čtvrtek přišla zpráva o pumovém útoku. Byl spáchán nedaleko silně střežené zóny v centru Bagdádu a o život přišli dva lidé.

Bagdádího manželka

Libanonské ministerstvo vnitra zveřejnilo další podrobnosti o zatčené ženě, kterou původně armáda označila za Bagdádího manželku. Zatčená se jmenuje Sadža Dulajmíová a podle čerstvých zpráv byla za Bagdádího vdaná před šesti lety. Manželství trvalo pouze tři měsíce. Dulajmíová však otěhotněla a porodila pak holčičku. S ní byla zadržená a testy DNA prokázaly, že jde o dítě její a Bagdádího.

Před sňatkem s ním byla vdaná za Iráčana z okruhu někdejšího prezidenta Saddáma Husajna a s ním má dvě děti. Se všemi třemi potomky ji Libanonci zadrželi koncem listopadu u syrské hranice. Teď je Dulajmíová vdaná za Palestince a je s ním těhotná.

Libanonci kromě ní zatkli tento týden také manželku velitele fronty An-Nusra, která bojuje v Sýrii. Považují to za velký úspěch, který pomůže vyjednat propuštění dvacítky unesených libanonských vojáků, kteří padli radikálům do rukou v srpnu na syrské hranici.