Itálie chce v Bruselu vystavit loď, jež se potopila i s migranty. Má ukázat egoismus východní Evropy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Itálie chce v Bruselu vystavit loď, jež se potopila i s migranty. Má ukázat egoismus východní Evropy

ČTK

Itálie chce v Bruselu vystavit vrak lodě, která se loni potopila ve Středozemním moři a v jejíž útrobách zahynulo více než 800 běženců. Premiér Matteo Renzi se ji chystá vystavit před některou z budov institucí Evropské unie, aby upozornil na údajný egoismus některých členských zemí v současné migrační krizi. Informovala o tom dnes agentura DPA.

 

"V Evropské unii panuje národní egoismus. Ale Evropa vznikla, aby strhávala zdi, ne aby je stavěla," uvedl dnes italský premiér během návštěvy římského sídla Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO).

Při potopení lodi ve Středozemním moři loni v dubnu zahynulo více než 800 lidí, převážně migrantů putujících ze severní Afriky za lepším životem do Evropy. Italské úřady plavidlo mezitím nechaly vyzvednout a nyní je na Sicílii. Z vraku se dosud podařilo vyprostit nejméně 675 těl. Zhruba dvě stovky dalších vylovili záchranáři přímo z moře už na místě neštěstí.

Merkelová v Africe usiluje o kontrolu migrace. Zastavit ji mohou lepší životní podmínky

Od počátku roku 2014 do Itálie přes Středozemní moře připlulo více než 460 tisíc migrantů. Zhruba 160 tisíc jich v zemi zůstalo, většina ostatních se vydala na cestu do zbylých částí Evropy. Letos do Itálie připlulo už 144 tisíc lidí.

Podle Renziho nechaly ostatní členské země EU Itálii na holičkách. Za neochotu přijímat migranty na základě schválených kvót Evropské unie kritizuje především státy východní části Evropské unie včetně České republiky. Ve středu Renzi navrhnul, aby zemím, které se na přerozdělování uprchlíků odmítají podílet, EU zastavila vyplácení dotací.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!