Italská výletní loď najela na mělčinu, až 70 lidí se pohřešuje | E15.cz

Italská výletní loď najela na mělčinu, až 70 lidí se pohřešuje

Výletní loď Costa Concordia
Výletní loď Costa Concordia
• 
ZDROJ: costaconcordia.info

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně tři lidé zahynuli a asi 40 bylo zraněno při lodním neštěstí v noci na dnešek u pobřeží západní Itálie. Dva jsou podle italské agentury ANSA z Francie, třetí z Peru. Místní úřady ale ještě pátrají po zhruba 70 osobách, kteří luxusní lodí Costa Concordia cestovali, neboť nejsou mezi hlavní skupinou zachráněných.

Na palubě lodi byl podle seznamu cestujících zveřejněného agenturou AFP jeden Čech. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře ale na seznamu, které má ministerstvo k dispozici, Češi nejsou. „V seznamech, které máme od záchranářů, žádný Čech není,“ řekl Kolář. Nicméně připustil, že „není vyloučeno, že se to může změnit“.

ANSA s odvoláním na místní soudní zdroje uvedla, že mezi mrtvými jsou dva francouzští turisté a peruánský člen posádky. Představitel pobřežní hlídky, kapitán Cosimo Nicastro, řekl televizi Sky TG24, že pohřešovaných 70 lidí by mohlo být v kýlu lodi. Podle něj potápěči riskují a snaží se zjistit, zda ve vraku lodi není někdo uvězněn. Šéf záchranných operací Ennio Aquilini dodal, že počet pohřešovaných je velmi nejistý. „Může jich být 10, 20, nebo i 40, přesněji to nelze odhadnout. Je také možné, že nikdo nechybí,“ řekl pro Reuters.

Podle místního prefekta Giuseppe Linardiho ale počet pohřešovaných „stále klesá“. Například byli nalezeni čtyři Američané na ostrově Giglio, kam je odvezl člověk, který je zachránil, řekl Linardi novinářům. Podle zdravotnických zdrojů bylo zraněno asi 40 lidí. Většina z nich má údajně jen odřeniny, ale dva lidé mají těžká zranění.

Loď se po nárazu na mělčinu překlopila na bok Autor: CTK/News Pictures/Bramo Majlend
Loď se po nárazu na mělčinu překlopila na bok

Plavidlo s 4234 cestujícími bylo odpoledne na cestě po Středomoří, když najelo na mělčinu u ostrova Giglio, který se nachází nedaleko pobřeží jižního Toskánska. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se začalo převracet. Cestující se z lodi dostávali na záchranných člunech a evakuaci provázela panika. Kromě pobřežní stráže se na pomoc vydala také další plavidla pohybující se v oblasti.

Loď podle provozovatele, společnosti Costa Crociere, vyplula ze severoitalského města Savona a plánovala zastávky ve městech Civitavecchia, v Palermu, Cagliari, na Mallorce, v Barceloně a v Marseille. Problémy se objevily krátce po vyplutí z přístavu Civitavecchia nedaleko Říma.

Svědek Luciano Castro médiím telefonicky sdělil, že „cestující právě večeřeli, když zhasla světla, ozvala se rána a rachocení a příbory popadaly na zem“. Když znovu rozsvítili, bylo prý cestujícím řečeno, že se porouchal generátor na výrobu elektřiny a že na jeho opravě se pracuje. Cestující si ale všimli, že loď se naklání na stranu, načež jim posádka rozdala záchranné vesty a řekla, ať se seřadí před lávkami k záchranným člunům. Další cestující Mara Parmegianiová popsala scény „jako z Titaniku“: při evakuaci vznikla tlačenice a bylo slyšet křik a pláč.

Český web věnovaný okružním plavbám na společnosti Costa Crociere costa.cz informoval, že plavidlo bylo postaveno v roce 2006 a pokřtila ho česká modelka Eva Herzigová. Agentura ANSA uvedla, že loď měla v italských vodách problémy již v roce 2008, když v sicilském Palermu ve větrném počasí narazila do přístavních doků. Plavidlo bylo poškozeno, nikomu se ale prý nic nestalo.

Trhlina v boku lodi má asi 50 metrů Autor: ctk/ap
Trhlina v boku lodi má asi 50 metrů

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video