Izrael čekají další volby, parlament odhlasoval své rozpuštění | E15.cz

Izrael čekají další volby, parlament odhlasoval své rozpuštění

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Izraeli se letos 17. září uskuteční předčasné volby. Vyplývá to z návrhu zákona, který ve středu krátce před půlnocí schválil izraelský parlament a kterým rozhodl o svém rozpuštění, informoval izraelský list The Times of Israel. Poslední volby se v Izraeli konaly 9. dubna, konzervativní vládní strana Likud v nich ale nezískala potřebný počet hlasů pro sestavení jednobarevné vlády a premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se ve stanovené lhůtě nepodařilo sestavit koalici. Rozpuštění parlamentu ve finálním čtení podpořilo 74 zákonodárců, proti bylo 45. Hlasování předcházela 12hodinová vyostřená rozprava.

Za neschopností sestavit koalici stál mimo jiné spor mezi ultraortodoxními a sekulárními nacionalistickými spojenci Likudu ohledně zákonu o branné povinnosti pro ultraortodoxní Židy. Šéf nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov a někdejší ministr obrany Avigdor Lieberman opakovaně řekl, že Netanjahua jako premiéra podporuje, ale do vlády s ním vstoupí jen tehdy, pokud koalice přijme branný zákon, který zavede povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity. Ta má ale v parlamentu silnou frakci a Netanjahu se dvěma jejími stranami počítal do koalice.

Dalším důvodem sporů byl záměr Likudu prosadit zákon, který by Netanjahua chránil před trestním stíháním. Premiérovi totiž hrozí obvinění ve třech korupčních kauzách a čeká ho vyšetřování ze strany generálního prokurátora. Policie už své vyšetřování uzavřela a doporučila premiéra obvinit.

Na sestavení koalice dostal Netanjahu 28 dní a termín mu byl v souladu se zákonem prodloužen o dalších čtrnáct dní, lhůta ale v noci na dnešek vypršela. Místo toho, aby sestavení nové vlády ponechal některému ze svých rivalů, Netanjahuův Likud ještě před půlnocí podpořil rozpuštění parlamentu a vypsaní dalších voleb.

„Veřejnost si vybrala mě a Lieberman, bohužel, oklamal své voliče. Od začátku neměl v úmyslu udělat to, co říkal,“ zkritizoval Netanjahu Liebermana. Obvinil ho mimo jiné z toho, že se „připojil na stranu levice“. Bývalý ministr obrany, kdysi Netanjahuův spojenec, nyní ale rival, naopak prohlásil, že volby jsou důsledkem toho, že se premiér naprosto podřídil ultraortodoxním židům.

Pokud by se parlament ve stanovené lhútě nerozpustil, tak by prezident Reuven Rivlin sestavením nové koalice pověřil jiného zákonodárce, pravděpodobně lídra opozice Bennyho Gance. Po středečním hlasování Ganc obvinil Netanjahua, že se snaží zachránit sebe, místo toho, aby ctil řádný demokratický proces. Netanjahu si podle Gance vybral variantu „tří šílených měsíců“ finančně nákladné nové volební kampaně, protože mu hrozí obvinění. „Žádný jiný důvod tu není,“ zdůraznil Ganc.

Netanjahu po hlasování prohlásil, že jeho Likud nadcházející volby vyhraje. „Povedeme rychlou, ostrou a jasnou volební kampaň, která nás dovede k vítězství. Vyhrajeme, vyhrajeme a vyhraje veřejnost,“ řekl premiér.

Nejistá politická situace v Izraeli může zkomplikovat i snahy Bílého domu o opětovné zahájení mírového procesu na Blízkém východě, poznamenala agentura AP. Spojené státy svolaly na konec června konferenci do Bahrajnu, kde chtěly představit první fázi svého mírového plánu. Podrobnosti tohoto plánu měl Washington v plánu zveřejnit právě po izraelských volbách. Zda současné politické dění v židovském státě konání konference nějak ovlivní, zatím není jasné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video