Jako Promopro? Slovenské ministerstvo čelí obvinění z předražených zakázek | E15.cz

Jako Promopro? Slovenské ministerstvo čelí obvinění z předražených zakázek

ČTK

Slovenské ministerstvo zahraničí čelí nařčení své bývalé zaměstnankyně z předražení zakázek na pořádání společenských akcí v souvislosti s nynějším předsednictvím země v Radě EU. Ministerstvo výtky odmítlo a uvedlo, že náklady na předsednictví budou nižší než původní odhady.

Bývalá pracovnice ministerstva zahraničních věcí Zuzana Hlávková ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International Slovensko popsala, jak se zvyšoval rozpočet na kulturní akce u příležitosti představení loga slovenského předsednictví a koncertu pro veřejnost. 

Obě podle Hlávkové vyšly stát na několika stovek tisíc eur, ačkoliv původně plánovaná částka byla necelých 64 tisíc eur. Zakázku získala také agentura Evka, která v minulosti pracovala pro vládní stranu Směr-SD premiéra Roberta Fica.

"Agentury, které byly osloveny, byly dopředu identifikovány. Jednou z těch agentur byla agentura Evka, které bylo zadání přizpůsobeno," řekla Hlávková na dnešní tiskové konferenci.

Kupní síla Čechu roste, Slováci jsou ale na tom lépe

Slovenské ministerstvo zahraničí reagovalo, že Hlávková nemohla mít s ohledem na své pracovní zařazení o zmiňovaných akcích komplexní informace. 

"Odmítáme tvrzení bývalé zaměstnankyně a Transparency International o pochybnostech při zakázkách spojených s naším předsednictvím. Všech 64 zadání zakázek v celkové částce více než osm milionů eur je v souladu se zákonem," řekl veřejnoprávnímu slovenskému rozhlasu RTVS mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano.

Strana Směr-SD v roce 2014 za předchozí Ficovy jednobarevné vlády prosadila do zákona výjimku, podle které stát nemusí na vybrané zakázky v souvislosti se slovenským předsednictvím vyhlašovat veřejné soutěže.

V České republice v minulosti propukla aféra ohledně zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU, kterou získala společnost Promopro od úřadu vlády bez výběrového řízení. V kauze soud uznal vinnými několik podnikatelů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!