Jako Promopro? Slovenské ministerstvo čelí obvinění z předražených zakázek | E15.cz

Jako Promopro? Slovenské ministerstvo čelí obvinění z předražených zakázek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovenské ministerstvo zahraničí čelí nařčení své bývalé zaměstnankyně z předražení zakázek na pořádání společenských akcí v souvislosti s nynějším předsednictvím země v Radě EU. Ministerstvo výtky odmítlo a uvedlo, že náklady na předsednictví budou nižší než původní odhady.

Bývalá pracovnice ministerstva zahraničních věcí Zuzana Hlávková ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International Slovensko popsala, jak se zvyšoval rozpočet na kulturní akce u příležitosti představení loga slovenského předsednictví a koncertu pro veřejnost. 

Obě podle Hlávkové vyšly stát na několika stovek tisíc eur, ačkoliv původně plánovaná částka byla necelých 64 tisíc eur. Zakázku získala také agentura Evka, která v minulosti pracovala pro vládní stranu Směr-SD premiéra Roberta Fica.

"Agentury, které byly osloveny, byly dopředu identifikovány. Jednou z těch agentur byla agentura Evka, které bylo zadání přizpůsobeno," řekla Hlávková na dnešní tiskové konferenci.

Slovenské ministerstvo zahraničí reagovalo, že Hlávková nemohla mít s ohledem na své pracovní zařazení o zmiňovaných akcích komplexní informace. 

"Odmítáme tvrzení bývalé zaměstnankyně a Transparency International o pochybnostech při zakázkách spojených s naším předsednictvím. Všech 64 zadání zakázek v celkové částce více než osm milionů eur je v souladu se zákonem," řekl veřejnoprávnímu slovenskému rozhlasu RTVS mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano.

Strana Směr-SD v roce 2014 za předchozí Ficovy jednobarevné vlády prosadila do zákona výjimku, podle které stát nemusí na vybrané zakázky v souvislosti se slovenským předsednictvím vyhlašovat veřejné soutěže.

V České republice v minulosti propukla aféra ohledně zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU, kterou získala společnost Promopro od úřadu vlády bez výběrového řízení. V kauze soud uznal vinnými několik podnikatelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video