K vypátrání útočníků z Bostonu přispěla technologie i všímaví lidé | E15.cz

K vypátrání útočníků z Bostonu přispěla technologie i všímaví lidé

Podezřelý z atentátu v Bostonu
Podezřelý z atentátu v Bostonu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K vypátrání Tamerlana a Džochara Carnajevových podezřelých z bombového útoku na pondělní městský maraton v Bostonu přispěla technologie i tipy obyvatel. Informoval o tom na svých webových stránkách deník The Washington Post. Vyšetřovatelé podle něj mimo jiné museli zpracovat stovky důkazů z místa činu i zhruba 2000 videozáznamů a fotografií. Mravenčí a vyčerpávající práce je ale nakonec dovedla k bratrům, při jejichž útoku zemřeli tři lidé a 176 jich utrpělo zranění.

Policisté v Bostonu krátce po incidentu obsadili jeden sklad v bostonském přístavu a naplnili jej důkazy. Šlo například o stovky zakrvácených kusů oblečení, na nichž vyšetřovatelé hledali vodítka k objasnění toho, co se během maratonu stalo. Důkazy buď zkoumali na místě, anebo je letecky odesílali do laboratoří FBI v Quantiku ve Virginii.

V další části skladu policisté zkoumali stovky hodin videa a fotografie pořízené na místě. Podle šéfa bostonské policie Eda Davise vycházeli ze zkušeností londýnských kolegů, kterým analýza videí výrazně pomohla při objasnění bombových útoků na tamní veřejnou dopravu v roce 2005.

Čtyři stovky přehrání jediného záběru

V Bostonu ale těchto důkazů bylo tolik, že to pro vyšetřovatele bylo téměř nezvladatelné. Během úmorného sledování videozáznamů, kdy si jeden policista přehrál jednu klíčovou pasáž i čtyřsetkrát, hledali osoby, které se chovaly jinak než ostatní.

Nakonec jejich pozornost po dvou dnech upoutali dva muži v baseballových čepicích. Záběry staršího z nich - o kterém se později zjistilo, že se jmenuje Tamerlan a že stejně jako jeho mladší bratr pochází z Čečenska - byly v okamžiku výbuchu podle massachusettského guvernéra Devala Patricka „vysoce usvědčující“, „více než veřejnost ví“.

Výbuch v Bostonu Autor: reuters

Svědek přišel o nohy, ne však o paměť

Vyšetřovatelům ale kromě technologií pomáhala i spolupráce s veřejností. Jeden z klíčových tipů jí poskytl Jeffrey Bauman, který při útoku přišel o obě nohy. V okamžiku, kdy byl ještě malátný z anestézie, si vyžádal papír a tužku. „Batoh. Viděl jsem toho chlapa, podíval se přímo na mne,“ napsal poté. Vzpomněl si, že k němu během sledování závodu přišel muž v černé čepici a slunečních brýlích, odložil si na zem batoh a pak poodstoupil.

Tisíce střípků informací nakonec policii přivedly k závěru, že podezřelá dvojice na záběrech jsou pravděpodobní pachatelé. Ve čtvrtek večer se rozhodla zveřejnit jejich fotografie.

Sledovala přitom několik cílů. Mimo jiné chtěla utlumit divoké vyšetřování na sociálních sítích, kde lidé také analyzovali záběry z maratonu a nespravedlivě obvinili několik osob. Vyšetřovatelé ale také doufali, že podezřelé donutí k aktivitě. Ještě týž den pak oba bratry zachytily kamery v obchodě 7-Eleven v Cambridge nedaleko Bostonu. Obchod po jejich návštěvě někdo přepadl a policisté si při zkoumání záběrů všimli, že na nich jsou i muži podezřelí z útoku na maraton.

Speciální policejní jednotky operují na předměstí Bostonu Autor: ctk/ap

Smyčka se začala stahovat u univerzity

Krátce poté policie dostala informaci o zabití příslušníka univerzitní policie v areálu Massachusettského technologického institutu i zprávu o únosu černého SUV značky Mercedes nedaleko odtud. Smyčka kolem obou bratrů se začala stahovat. Starší z nich o několik hodin později zemřel při přestřelce s policií, mladšímu se podařilo uprchnout.

Policie následně v pátek při pátrání po něm prakticky ochromila celý Boston, když uzavřela městskou hromadnou dopravu. K Džocharovi ji ale přivedla pozornost Davea Henneberryho, do jehož lodi se mladý Čečenec ukryl. Hennenberry si všimnul, že plachta přikrývající palubu, již kvůli silným větrům pevně přivázal, vlaje ve vzduchu. Při bližším pohledu spatřil, že plachta je rozříznutá. Zavolal proto policii, která nakonec Džochara dopadla a s vážnými zraněními převezla do nemocnice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.