Kaddáfí je prý ochotný jednat o předání moci, povstalci to odmítli

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CTK/AP/Ivan Sekretarev

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je připraven zahájit jednání o předání moci. Agentuře AP to sdělil jeho mluvčí, který upřesnil, že rozhovory by vedl Kaddáfího syn Saadí. Libyjští povstalci dnes tuto nabídku odmítli, pokračují v ofenzivě a chystají se na boj o jednu z posledních opor Kaddáfího, o město Syrta.

„Rád bych se vyjádřil velmi jasně, neuznáváme je. Považujeme je za zločince. Velmi brzy je zatkneme. Řečnění o vyjednávání je fantazií pozůstatků diktátorského režimu,“ řekl ke Kaddáfího návrhu povstalecký ministr informací Mahmúd Šamman.

Mluvčí libyjského vůdce předtím AP také řekl, že Kaddáfí je stále v Libyi, neupřesnil však kde. Rebelové podle dosavadních vyjádření místo jeho pobytu neznají.

Povstalci se bojí, že Kaddáfího síly použijí chemické zbraně

Povstalcům se dnes podle agentury Reuters podařilo získat kontrolu nad silnicí, která spojuje Tripolis a vnitrozemské město Sabhá. Chtějí na něj zaútočit, poté co ovládnou Syrtu. K té se dnes přiblížili ze západu na 30 kilometrů. Jejich spojenci se nacházejí asi 100 kilometrů východně od města, poblíž Bin Džavádu, který dobyli. Podle dřívějších zpráv AP vyčkávali, až letadla NATO zničí skladiště zbraní a odpalovací zařízení raket Scud v Syrtě.

Syrta je Kaddáfího domovské město a žijí v něm kmeny, které ho podporují. Opozice s nimi nyní vyjednává a o dalších bojových plánech se má rozhodnout až podle toho, jak dopadne toto vyjednávání.

Ze Syrty byly v srpnu vypáleny dvě rakety Scud. Bylo to poprvé za půlroční občanský konflikt, co byl tento druh zbraně použit. „Nejvíc se bojíme chemických zbraní a raket dlouhého doletu,“ sdělil povstalecký velitel Fadlalláh Harún. Jakmile NATO vyčistí cestu, vydají se prý povstalecké oddíly k Syrtě.

Právě v Syrtě by se podle některých informací mohl ukrývat Kaddáfí. Ministr informací povstalců Mahmúd Šamman řekl, že honba za Kaddáfím nezastaví snahu stabilizovat Libyi a sestavit novou vládu. „Pátráme po něm, najdeme ho,“ řekl.

Poničená socha Kaddáfího sochy v jeho dobyté rezidenciPoničená socha Kaddáfího sochy v jeho dobyté rezidenciPoničená socha Kaddáfího sochy v jeho dobyté rezidenci

Hon na Kaddáfího může být těžší než hledání Saddáma

Intervenčním silám o více než 200 tisíc mužích v čele s Američany trvalo devět měsíců, než při prohledávání Iráku zajaly Saddáma Husajna. Teď je v Libyi na útěku Muammar Kaddáfí, ale honí ho mnohem menší a méně dobře vyzbrojené síly libyjských povstalců.

Agentura AP upozorňuje, že pokud se jim ho nepodaří najít rychle, mohlo by je čekat mnohem víc než dlouhé pátrání. Jeho unikání by mohlo povzbudit protipovstalecké síly, posílit jeho mýtus a zhatit pokusy nezkušené povstalecké vlády dát zemi stabilitu.

Kaddáfí je stejně jako Saddám dobře vyzbrojen a finančně dobře zajištěn a je schopen získat si lidovou podporu a zasévat nestabilitu už jenom tím, že bude svým pronásledovatelům unikat. I když se jeho síly pod tlakem povstalců podporovaných Severoatlantickou aliancí rozkládají, musejí povstalci opanovat území několikrát větší než Irák.

Pátrajícím povstalcům pomáhá necelá stovka zahraničních rozvědčíků a členů zvláštních operačních sil a podporuje je omezený počet rekognoskačních bezpilotních letadel NATO, což je pomoc nezávislá na misi, jakou alianci povolila OSN, Obojí může po skončení bojů ochabnout.

Libye, TripolisLibye, Tripolis | CTKV Tripolisu chybí voda i léky

Tripolis trápí nedostatek vody, město je bez elektřiny

Boje v metropoli sice ustaly, ale běžný život je tam stále mimořádně obtížný. Město je bez elektřiny a bez vody, ulice jsou plné nesváženého odpadu a vraků automobilů, obchody jsou zavřené, na letištních drahách stojí letadla poškozená bombardováním. Ceny benzinu se vyšplhaly na osmadvacetinásobek předválečné hodnoty a dosahují ekvivalentu 80 korun za litr.