Katalánské volby vyhráli nacionalisté, nezávislost ale neprosadili

Volby v Katalánsku

Volby v Katalánsku Zdroj: ctk

Katalánské regionální volby vyhrála nacionalistická strana Konvergence a jednota (CiU) premiéra Artura Mase, usilující o odtržení od Španělska. Její zisk je ale výrazně za očekáváním. Po sečtení 94,5 procenta hlasů získala 50 mandátů ve 135členném parlamentu. To je o 12 mandátů méně než před dvěma lety a pro Mase jde o neúspěch.

Lídr nacionalistů si za cíl kladl získání absolutní většiny, kterou chtěl brát jako oporu k rychlému vyhlášení referenda o nezávislosti Katalánska. Právě kvůli stoupající podpoře separatismu vyhlásil premiér předčasné volby dva roky před řádným termínem.

Část separatisticky laděných voličů Masovi sebrala levicová strana Republikánská levice Katalánska (ERC), která si oproti minulým volbám výrazně polepší ziskem 21 mandátů místo současných deseti. Strana, která rovněž prosazuje suverenitu Katalánska, se tak stala fakticky nejúspěšnějším uskupením voleb. Spolu s výsledkem menších separatistických stran získali příznivci katalánské samostatnosti 87 křesel v parlamentu.

Ztratili naopak katalánští socialisté, kterým voliči přisoudili 20 křesel, což je o osm méně než mají nyní. Téměř na svém zůstali lidovci, kteří si ze současných 18 mandátů o jeden polepší. Obě tyto strany s vyhlášením katalánské nezávislosti nesouhlasí.

Výsledky se výrazně liší od odhadů, které zveřejnila španělská média po uzavření volebních místností. Podle průzkumu, jehož se dnes zúčastnilo 30 tisíc voličů, měla CiU získat až 57 křesel. Tak velká chyba odhadů je velmi neobvyklá. Předvolební průzkumy přisuzovaly Masově straně zisk více než 60 mandátů.

Španělští političtí analytici se v prvních komentářích shodují na tom, že premiér Mas bude jako nejpravděpodobnějšího koaličního partnera vybírat ERC, s níž získá absolutní většinu, a která může podpořit jeho snahu o nezávislost. Mezi oběma stranami jsou však zásadní rozdíly v pohledu na ekonomiku, což může hrát při vyjednávání o koalici důležitou roli. Šanci dostat se do katalánské vlády mají proto také lidovci, kteří jsou Masovi v ekonomické politice bližší.

Úspěch ERC svědčí podle analytiků o tom, že řada voličů jí dala přednost před CiU kvůli tomu, že se více než Masova strana soustředí na problémy, které tíží chudší vrstvy obyvatel. Těch kvůli ekonomické krizi a zhruba 22procentní nezaměstnanosti v Katalánsku přibývá.

Dnešní katalánské volby přilákaly urnám nejvíce voličů za poslední čtvrtstoletí. Své hlasy odevzdalo 68 procent z celkového počtu zhruba pěti milionů voličů. To je nárůst o deset procent oproti předloňským volbám.