Kauza Panamských dokumentů zlomila vaz premiérovi Pákistánu, po obvinění z korupce podal demisi

Naváz Šaríf

Naváz Šaríf Zdroj: ctk

Naváz Šaríf
Panama papers
3
Fotogalerie

Pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že premiér Naváz Šaríf je nezpůsobilý vykonávat úřad. Předseda vlády po obvinění z korupce podal demisi. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Podle nejvyššího soudu by měl z funkce odejít také ministr financí Išak Dar.

"Naváz Šaríf je nezpůsobilý zastávat úřad," sdělil nejvyšší soud. "Nemůže již být čestným členem parlamentu a končí v úřadu premiéra," dodal. Jak uvedla agentura AP, podle pákistánských zákonů má nejvyšší soud pravomoc premiéra z funkce odvolat.

Soud rovněž nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování premiéra a jeho rodinných příslušníků pro podezření z korupce. Šaríf v minulosti opakovaně odmítl, že by jednal nezákonně, a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována. Šarífovi spojenci hovoří o spiknutí.

Vyšetřovací komise jmenovaná Nejvyšším soudem již počátkem tohoto měsíce dospěla k závěru, že Šarífova rodina nahromadila podstatně větší bohatství, než odpovídá jejím příjmům.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo loni v dubnu.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Zpráva pákistánské vyšetřovací komise se zaměřila mimo jiné na to, kde Šarífova rodina získala prostředky na koupi několika luxusních bytů v Londýně. Podle vyšetřovatelů, kteří premiéra a jeho příbuzné dva měsíce vyslýchali, výnosy z podnikání Šarífa a jeho příbuzných nemohly na zakoupení takto drahých nemovitostí stačit.

Zpráva rovněž poukázala na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojeným.

Premiérova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala, nezákonné jednání ale popírá.