Každý pátý superboháč na Blízkém východě je z emirátů. Ropa ho ale neživí | E15.cz

Každý pátý superboháč na Blízkém východě je z emirátů. Ropa ho ale neživí

Každý pátý superboháč na Blízkém východě je z emirátů. Ropa ho ale neživí
Dubaj
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Michael Theis; Flickr.com

Jaroslav Bukovský

Pouhý zlomek největších boháčů ze Spojených arabských emirátů získal svůj majetek z ropného byznysu. Rozhodujícím zdrojem bohatství tamních mocných jsou průmyslové konglomeráty a reality. Uvádí to studie expertů poradenské společnosti Wealth-X, podle níž pouhá tři procenta zámožných obyvatel Dubaje či Abú Dhabí s majetkem nad 30 milionů dolarů staví svá majetková impéria na petrodolarech.

Majetkem alespoň v této výši disponuje v emirátech bezmála 1300 lidí, každý pátý boháč z oblasti Blízkého východu pak podle studie žije právě v některém z emirátů. Ve světovém žebříčku „populace superbohatých“ přiřkla organizace Wealth-X emirátům dvaadvacátou příčku, ultra zámožných jedinců je zde prý méně než třeba v Saúdské Arábii, ale podstatně více než v Kuvajtu. Celkově disponují lidé z emirátů majetkem v objemu 255 miliard dolarů.

„Naprostá většina těchto lidí, kolem šedesáti procent, nashromáždila své jmění skrze podnikání,“ uvádí expert Wealth-X, David Awit. Jen malá část boháčů prý totiž své jmění zdědila po předcích. Zcela získalo své bohatství ze závěti jen osm procent boháčů, třetina magnátů si pak dědictvím jen přilepšila, nebo rodinný majetek posloužil potomkům jako startovné pro další byznys.

Stabilní třída

Bezmála pětistovka nejmajetnějších občanů Spojených arabských emirátů žije v Dubaji, v těsném závěsu je hlavní město Abú Dhabí, kde majetkem v přepočtu převyšujícím tři čtvrtě miliardy korun disponuje kolem 450 lidí. „Třída extrémně bohatých lidí zůstává v emirátech početně poměrně stabilní, přestože tamní akciový trh loni v obavách z oslabení ekonomiky ztratil pětinu své hodnoty,“ dodává Awit.

Celkem čítá populace superboháčů na Blízkém východě kolem šesti tisícovek jedinců s celkovým majetkem 995 miliard dolarů. Kolem patnácti stovek z nich kontrolujících kolem třetiny tohoto bohatství žije v Saúdské Arábii.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!