Kerry uznal, že USA budou muset jednat se syrským prezidentem Asadem

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry Zdroj: ctk/AP

Spojené státy budou muset jednat se syrským prezidentem Bašárem Asadem o politickém předání moci v Sýrii a prověřují způsoby, jak ho přimět k souhlasu s takovými rozhovory. Řekl to americký ministr zahraničí John Kerry v interview stanice CBS News v den čtvrtého výročí vypuknutí politické krize v Sýrii. Konflikt se později změnil v občanskou válku, která si podle nejnovějších údajů OSN vyžádala přes 220 tisíc mrtvých a z bezmála poloviny obyvatel Sýrie učinila vnitřní nebo zahraniční uprchlíky.

Washington dlouho trval na tom, že Asad musí být nahrazen cestou vyjednaného, politického předání moci. Vzestup společného nepřítele v podobě militantní skupiny Islámský stát ale, jak se zdá, nepatrně zmírnil postoj Západu vůči syrskému prezidentovi, podotýká agentura Reuters.

V dnes odvysílaném rozhovoru Kerry nezopakoval standardní stanovisko USA, že Asad ztratil veškerou legitimitu a musí odejít. „Nakonec budeme muset vyjednávat,“ prohlásil Kerry. „Vždy jsme byli připraveni jednat v kontextu procesu Ženeva I,“ dodal ministr s poukazem na konferenci z roku 2012, která vyzvala k dojednanému předání moci v Sýrii s cílem ukončit konflikt. Kerry také řekl, že Spojené státy a další země, které konkrétně nejmenoval, nyní zkoumají způsoby, jak diplomatický proces s cílem ukončit syrský konflikt oživit.

Vždy jsme byli připraveni jednat v kontextu procesu Ženeva I

„My usilujeme o to, přimět ho (Asada), aby přišel (k jednání). To bude možná vyžadovat zvýšený tlak na něj v nejrůznějších podobách,“ prohlásil šéf americké diplomacie.

Sýrie se propadla do občanské války poté, co pokojné pouliční protesty proti čtyřem desetiletím vlády Asadovy rodiny z března 2011 přešly v ozbrojené povstání. To se prohloubilo s nástupem Islámského státu a dalších extremistických skupin.

Šance na to, že Asad přežije syrskou krizi, je v současnosti vyšší než kdykoliv od jejího vypuknutí, podotýká Reuters. Asad se těší trvalé a pevné podpoře ze strany Íránu, Rusko neprojevuje žádné známky toho, že by se od něj distancovalo.

Americké vojenské letectvo zahájilo loni v létě vzdušné údery proti pozicím IS v Sýrii a v Iráku. Spojené státy poukazují na to, že tato kampaň v Sýrii není koordinována se syrskou armádou, která rovněž pohlíží na islamisty jako na svého nepřítele. Jak se zdá, Asad sází na to, že kampaň proti IS vedená Spojenými státy přinutí Washington, aby se s ním spojil, upozornil Reuters.