Kiska: Prezidenti zemí Visegrádské čtyřky se shodli, že Evropská unie je úžasný projekt

Prezidenti V4 v Štrbském Plese rokovali o Evropské unii. Zleva: Prezidenti Polska Andrzej Duda, Maďarska János Áder, Slovenska Andrej Kiska a České republiky Miloš Zeman

Prezidenti V4 v Štrbském Plese rokovali o Evropské unii. Zleva: Prezidenti Polska Andrzej Duda, Maďarska János Áder, Slovenska Andrej Kiska a České republiky Miloš Zeman Zdroj: ČTK, Blesk - Veronika Zabilanská

Prezidenti Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se shodli, že Evropská unie je úžasným projektem a projektem budoucnosti, na kterém je třeba pracovat. Novinářům to po úvodním diskusním bloku dvoudenního summitu zemí tvořících takzvanou visegrádskou čtyřku řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Český prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na schůzce ocenil roli zmiňovaných čtyř zemí ve věci migrace a vyzval V4 k další jednotě.

Státníci by podle Kisky navzdory případným potížím v rámci EU měli vždy říkat, že za projektem unie stojí. "Důležité je, abychom my, země visegrádské čtyřky, vždy vysílali jasný pozitivní signál (o unijním) projektu) a abychom nedovolili nárůst hlasů o dělení na starou a novou Evropu," řekl slovenský prezident.

Ze strany unijních institucí zaznívají výhrady vůči některým zemím Visegrádu. Polsko čelí kritice za údajné porušování pravidel právního státu a Maďarska se týkalo zářijové doporučení od europoslanců, aby členské země EU zahájily proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Ovčáček dnes na sociální síti napsal, že Zeman při jednání na Slovensku vyzval země V4 k další jednotě a že jedině tak "můžeme naše stanoviska v EU prosazovat". Podle svého mluvčího Zeman také ocenil roli zemí V4 ohledně migrace a uvedl, že je zásluhou V4, že "nám nejsou migranti vnucováni". Český prezident také pozval své visegrádské kolegy příští rok do Prahy; Česko převezme předsednictví ve V4 právě od Slovenska, a to na začátku července 2019.

Kiska před novináři mimo jiné kritizoval zpochybňování sankcí EU proti Rusku některými slovenskými politiky. "Je to škodlivé ve vztahu k našim občanům i k našemu postavení v rámci Evropské unie. Všechny země (EU) jedním hlasem potvrdily, že Rusko anektovalo Krym, a sankce byly jasnou odpovědí na tuto agresi," řekl Kiska.

Protiruské sankce v uplynulých dnech kritizoval zejména šéf slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, který se dlouhodobě netají svým vstřícným postojem vůči Rusku. Slovenský premiér Peter Pellegrini zase tvrdil, že sankce Slovensku ekonomicky škodí. Výhrady vůči protiruským sankcím má i Zeman.