Koaliční a irácké letouny bombardovaly palác v Tikrítu

Extremisté z ISIL poblíž iráckého Tikrítu, foto z léta 2014

Extremisté z ISIL poblíž iráckého Tikrítu, foto z léta 2014 Zdroj: CTK/AP

Koaliční a irácké letouny v průběhu čtvrtka bombardovaly palácový komplex v severoiráckém Tikrítu. Do paláce se stáhlo vedení radikálů z Islámského státu (IS) a podle agentury Reuters se v něm nacházejí i sklady zbraní a munice.

Koaliční letouny zahájily nálety na pozice bojovníků IS u Tikrítu už ve středu. Jde o dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS. Během prvního dne vzdušných úderů v Tikrítu uskutečnila koalice v čele s USA 17 náletů na město, uvedlo dnes americké velitelství.

„Irácké vzdušné síly s koaličními leteckými silami provedly letecké údery na prezidentské paláce, které slouží jako velitelství vůdců a uskupení IS,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí iráckého ministerstva obrany na letecké základně v Bagdádu.

Irácké vzdušné síly s koaličními leteckými silami provedly letecké údery na prezidentské paláce

Starosta Tikrítu uvedl, že koaliční a irácká letadla udeřila i na čtvrť Kádisíja na severu města, jejíž část nadále ovládají povstalci, a také na oblast na jihu Tikrítu. Cíle je prý třeba vybírat opatrně, protože radikálové z IS v některých z více než šesti desítek paláců zřejmě zadržují vězně.

O rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna se bojuje od začátku března. Irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podporovanými Íránem podařilo obsadit několik jeho čtvrtí. Minulý týden se ale postup vládních sil zastavil. Radikálové se stáhli k centru města a v jeho okolí nastražili množství výbušnin.

Americký generál Lloyd Austin, velitel Centrálního velení USA (Centcom), které dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, prohlásil, že šíitské milice se již operací dále nezúčastní. Jejich stažení prý bylo podmínkou pro to, aby se k leteckým úderům připojily Spojené státy.

Šíitské milice se stáhly z oblasti

„Šíitské milice se stáhly z oblasti“ Tikrítu, prohlásil podle agentury AFP Austin v americkém Senátu. Ofenzivu nyní provádí zhruba 4000 příslušníků zvláštních složek irácké armády a irácké policie, dodal také.

Tikrít je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy. Pokud se irácké armádě, podporované dosud rovněž šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci, podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul.

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.