Komisař: Eurozóna by měla mít ministra financí. Uprchlíci můžou být šancí

Pierre Moscovici

Pierre Moscovici Zdroj: ctk

Eurozóna by časem měla mít vlastního ministra financí, který by zodpovídal za rozpočet zemí platících eurem. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Hospodářský růst eurozóny v letošním prvním čtvrtletí byl podle něj zřejmě horší, než se odhadovalo. Příliv běženců by ale mohl být ekonomickou šancí pro celou Evropskou unii, pokud se příchozí podaří integrovat na trhu práce, uvedl.

„Moje osobní přání je, že budeme časem svědky toho, že EMU (Evropskou měnovou unii) bude zastupovat ministr financí pro eurozónu, který bude přímo odpovědný Evropskému parlamentu,“ řekl Moscovici v dnešním projevu v Petersonově institutu ve Washingtonu. Člověk v této funkci by podle něj nesl odpovědnost za „ambiciózní“ rozpočet eurozóny. „V blízké budoucnosti se to nestane, je to však legitimní cíl ve středně a dlouhodobějším horizontu,“ řekl také Moscovici.

Ekonomika eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla meziročně o 1,6 procenta. Růst v letošním prvním čtvrtletí byl podle Moscoviciho zřejmě pomalejší, než se dosud čekalo. Horší jsou i vyhlídky pro blízkou budoucnost, řekl Moscovici. Evropská komise zveřejní jarní ekonomickou prognózu 3. května, dodal. Ekonomickou příležitostí pro Evropskou unii by však podle něj mohl být proud migrantů, pokud se podaří jejich řádné začlenění na pracovní trh.

Zdroj: ieconomics.com

„Jestliže budeme pro roky 2015 až 2017 přepokládat příchod tří milionů lidí, což by odpovídalo nárůstu pracovní síly EU o 0,4 procenta, HDP (hrubý domácí produkt) by se do roku 2017 mohl zvýšit o 0,2 až 0,3 procenta v závislosti na rozsahu dovedností uprchlíků,“ uvedl také Moscovici. U některých zemí, jako je Německo, by dopad mohl být výraznější. Například hrubý domácí produkt Německa, kam míří velká část běženců, by se do roku 2017 mohl zvýšit o 0,4 až 0,6 procenta.

Ve většině unijních zemí bude migrace znamenat přiměřenou zátěž na veřejné finance, uvedl eurokomisař. Pro většinu členských států EU dotčených migrací, tranzitních i cílových, budou dodatečné výdaje v letech 2015 a 2016 činit zhruba 0,1 až 0,3 procenta výkonu ekonomiky. Dopad na rozpočet je ale vzhledem k vysoké míře nejistoty obtížné odhadovat. „V některých zemích by náklady nakonec mohly být vyšší,“ řekl Moscovici.