Konec dohadů: Medveděv uvolní prezidentskou kandidaturu Putinovi | E15.cz

Konec dohadů: Medveděv uvolní prezidentskou kandidaturu Putinovi

Vladimir Putin, Rusko
Vladimir Putin, Rusko
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin na dnešním sjezdu vládní strany Jednotné Rusko dali najevo, že si své funkce hodlají vyměnit. Dosavadní šéf vlády Putin souhlasil s Medveděvovým návrhem, aby se příští rok ucházel o prezidentskou funkci. Naopak Medveděv, stávající šéf Kremlu, přijal Putinovo doporučení, aby se postavil do čela stranické kandidátky pro letošní prosincové parlamentní volby.

Medveděvův předchůdce v prezidentské funkci a zároveň předseda Jednotného Ruska Putin, o jehož úspěchu v prezidentských volbách politologové nemají pochyb, navíc řekl, že Medveděva vidí jako budoucího šéfa ruské vlády. Dosavadní prezident jeho nabídku přijal.

„Navrhuji, aby seznam kandidátů Jednotného Ruska do Státní dumy pro volby 4. prosince letošního roku vedl Dmitrij Medveděv,“ řekl šéf strany za potlesku přítomných. „Je to bezesporu velmi seriózní návrh a já ho přijímám,“ reagoval o něco později ze sjezdové tribuny na nominaci Medveděv. Ve stejném vystoupení a rovněž za potlesku delegátů pak doporučil Putina jako kandidáta na prezidentskou funkci. Ukončil tak spekulace o tom, kdo z tandemu nejvlivnějších ruských politiků se bude ucházet o křeslo šéfa Kremlu.

Medveděv delegátům sdělil, že je připraven v příštím roce vládní funkci převzít. „Musíme sestavit novou vládu, a pokud se nám to podaří, jsem připraven se postavit do jejího čela a pracovat pro blaho země,“ řekl Medveděv.

Putin s Medveděvem slíbili růst státních platů nebo vyšší zdanění bohatých

Přesné datum prezidentských voleb v Rusku ještě nebylo stanoveno, všeobecně se ale předpokládá, že se uskuteční 4. března. Předcházet jim budou parlamentní volby s datem 4. prosince, do nichž podle dnešního rozhodnutí sjezdu Jednotného Ruska povede nejsilnější ruskou stranu Dmitrij Medveděv.

Sjezdové projevy Putina a Medveděva byly během jednání vyhlášeny za stranický program k prosincovým parlamentním volbám a jako takový jednomyslně schváleny. Součástí volebního programu je slib zvýšení platů ve státní sféře o 6,5 procenta, vyšší zdanění bohatých, dvojnásobné tempo stavby silnic a dálnic v příštích deseti letech a vytvoření 25 milionů nových pracovních míst v příštích dvaceti letech.

Premiérský post může být pro Medveděva danajským darem

Ruská média hodnotí průběh sjezdu rozpačitě, přestože návrat Putina do prezidentské funkce se všeobecně očekával. Podle některých komentářů není příliš významné, že Medveděv své kremelské ambice „zabalil“, protože od svého na první pohled konzervativnějšího partnera se fakticky lišil jen liberálním slovníkem. Podle některých reakcí může být navíc premiérský i prestižní partajní post pro Medveděva danajským darem.

Strana Jednotné Rusko má dosud ve Státní dumě dvoutřetinovou ústavní většinu, ale podle průzkumů veřejného mínění její popularita klesá. Úkol zachovat vliv strany bude mít jako stranická jednička právě Medveděv, jehož popularita v Rusku ovšem není zdaleka tak masivní jako Putinova. Případná ztráta mandátů ve volbách bude připisována volebnímu lídrovi Medveděvovi, nikoli odcházejícímu premiérovi.

Opozice mluví o zpečetění stagnace

Zatímco politické špičky Jednotného Ruska označují v první reakci ohlášenou změnu úloh ve vládnoucím tandemu za „záruku stability“, liberální opozice a velká část politologů ji považuje za „záruku stagnace“.

Politický analytik ruské akademie věd Andrej Piontkovskij prohlásil, že rozhodnutí zbaví veřejnost jakýchkoli iluzí o liberalizaci a modernizaci. „Země má před sebou mizerné vyhlídky - stagnaci a úpadek v dalších dvanácti letech. Jako by se vracela Brežněvova éra,“ řekl Piontkovskij agentuře Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video