Konec nouzového režimu USA, Kongres zvýšil dluhový strop | E15.cz

Konec nouzového režimu USA, Kongres zvýšil dluhový strop

Lincolnův památník ve Washingtonu zůstal posledních 16 dní zavřený, nyní by se měl spolu s dalšími otevřít.
Lincolnův památník ve Washingtonu zůstal posledních 16 dní zavřený, nyní by se měl spolu s dalšími otevřít.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Kongres odvrátil hrozbu platební neschopnosti USA a po 16 dnech obnovil financování federální vlády. Nejprve kompromisní zákon o vládních financích a o navýšení dluhového stropu schválil ve středu pozdě večer místního času (v noci na dnešek SELČ) Senát a krátce poté i Sněmovna reprezentantů. Zákon poté zamířil k prezidentu Baracku Obamovi, který přislíbil "okamžitý" podpis.

Souhlas Senátu se předpokládal, neboť zde mají většinu Obamovi demokraté. Osud návrhu ve sněmovně však nebyl tak jistý, ačkoli republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner přislíbil, že dohodu nezablokuje.

Prezident Obama krátce po hlasování Senátu vystoupil s projevem, ve kterém kompromis ocenil. Rovněž vyjádřil přesvědčení, že budoucí spory nebude Kongres řešit v „hodině jedenácté“. Reagoval tak na skutečnost, že dohoda vznikla jen několik hodin před tím, než by se Spojené státy ocitly před hrozbou platební neschopnosti.

Kompromisní zákon prošel ve stočlenném Senátu hladce, ruku pro něj zvedlo 81 senátorů. To znamená, že ho podpořila i řada republikánů, neboť demokraté se v horní komoře Kongresu opírají o většinu v podobě 52 křesel. Pohodlnou většinu získal i v republikány ovládané 435členné sněmovně, podpořilo ho podle agentury DPA 285 reprezentantů.

Dluhový limit minimálně do 7. února

Kompromis počítá se zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Až do 15. ledna pak zajistí také obnovu plného financování vládních aktivit, které je od počátku října pozastaveno.

Jak snížit zadlužení

Obama v projevu řekl, že nadcházející jednání nebudou lehká, ale že je připraven o řešení diskutovat s kýmkoli. Dohoda totiž podle DPA předpokládá, že komise se zástupci republikánů a demokratů v polovině prosince předloží návrhy dlouhodobé strategie, jak snížit zadlužení země.

Dohoda mezi republikány a demokraty dočasně odvrací hrozbu neschopnosti americké vlády splácet dluhy. Pokud by Washington kvůli politickému patu nebyl schopen dostát svým finančním závazkům, mělo by to značný dopad na americkou i světovou ekonomiku.

Dluhový strop ve výši 318 bilionů

Dluhový strop USA do současné doby činil 16,7 bilionu dolarů (asi 318 bilionů korun) a Kongres jej naposledy zvýšil v srpnu 2011. Vláda již několik měsíců využívá mimořádná opatření, aby se pod tímto limitem udržela. Pokud by Kongres dohodu odmítl, vyčerpala by dnes vláda všechny možnosti, jak zůstat pod dluhovým stropem.

Jádrem sporů mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž odkladem republikáni ve Sněmovně reprezentantů podmiňovali uvolnění peněz pro státní výdaje.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video