Kritice MMF neušly ani USA: prý příliš rychle snižují svůj schodek

dolary, peníze

dolary, peníze Zdroj: profimedia.cz

Spojené státy se nechaly příliš unést vládními úspornými opatřeními a tempo snižování jejich rozpočtového schodku je příliš vysoké. Uvedl to Mezinárodní měnový fond. Navzdory vysoké nezaměstnanosti Washington hodlá v letošním roce snížit svůj rozpočtový schodek nejvíce za téměř polovinu století. Podobně se MMF vyjádřilo i vůči Česku – k další mírné stabilizaci veřejných financí by podle fondu měla tuzemská vláda přistoupit až po obnovení růstu.

„Myslíme si, že je to příliš mnoho,“ uvedl k americkým škrtům šéf divize MMF pro fiskální záležitosti Carlo Cottarelli. Od MMF je to zatím nejotevřenější kritika rozpočtové politiky americké vlády.

MMF doporučil vládám evropských zemí zmítaných dluhovou krizí agresivně snížit rozpočtové schodky, aby získaly zpět důvěru věřitelů, kteří pochybovali o jejich schopnosti splácet úvěry. V USA je však velmi malé nebezpečí, že by se dostaly do podobné situace jako Evropa, poznamenal Cottarelli. Úrokové sazby zůstávají nízké, dokonce i po započtení inflace, což je signálem věřitelské důvěry, že americká vláda je schopna splácet své dluhy. „Není potřeba, aby se USA pohybovaly tak rychle,“ dodal Cottarelli.

Většina ekonomů se domnívá, že ekonomika USA by rostla mnohem rychleji, pokud by se země nesnažila prudce snižovat rozpočtový deficit. Veřejný sektor začal utahovat opasky v roce 2011. V letošním roce Washington dále posílil úspory, v lednu stouply daně a v březnu byly přijaty rozsáhlé rozpočtové škrty.

Rozpočtový výbor Kongresu minulý týden odhadl, že by se rozpočtový deficit mohl letos snížit na čtyři procenta hrubého domácího produktu z loňských sedmi procent. To by byl nejvyšší pokles deficitu od roku 1969.

Úspory ale představují další zátěž pro ekonomiku, kterou již brzdí slabá finanční situace domácností po recesi z let 2007 až 2009. Kvůli poklesu výdajů na federální úrovni ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla pouze mírně. Na počátku letošního roku sice oživila, avšak méně než se čekalo a většina ekonomů očekává, že úspory zpomalí ekonomický růst i ve druhém čtvrtletí.

Po své pravidelné misi v zemi to Česku doporučil kvůli déletrvajícímu poklesu ekonomiku zpomalení škrtů MMF i Česku. Pokud by se situace tuzemské ekonomiky nadále zhoršovala a hrozila by deflace, doporučuje MMF zahájit mimo jiné devizové intervence. Dalším z doporučení je při horším vývoji i podpora hospodářství ze strany státu, resp. státního rozpočtu.