Krizi v Makedonii vyřeší předčasné volby | E15.cz

Krizi v Makedonii vyřeší předčasné volby

Makedonci požadují odstoupení premiéra Gruevského
Makedonci požadují odstoupení premiéra Gruevského
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Makedonii, která prožívá hlubokou politickou krizi, se budou v dubnu příštího roku konat předčasné parlamentní volby. Dohodli se na tom dnes šéfové čtyř hlavních politických stran, oznámil eurokomisař pro evropskou sousedskou politiku Johannes Hahn, který jednání zprostředkoval.

Makedonii nyní podle Hahna čeká „svého druhu přechodné období“ a nejpozději koncem dubna 2016 voliči v Makedonii rozhodnou o novém složení parlamentu. Gruevski byl na další pětileté funkční období znovuzvolen v dubnu loňského roku.

Hahn další podrobnosti politické dohody, jíž předcházelo osmihodinové jednání, nezveřejnil. Řekl jen, že je „důležité zemi připravit na volby“, zejména pokud jde o změny volebního zákona, dodržování práv menšin a nezávislost soudnictví.

Odposlechy tisíců lidí

Makedonie v posledních měsících prožívá nejhlubší politickou krizi od roku 2001, kdy se ocitla na pokraji občanské války. Opozice v čele se šéfem sociálních demokratů Zoranem Zaevem obviňuje premiéra Nikolu Gruevského z korupce, odposlechů a zinscenování etnických násilností a požaduje jeho demisi.

Podle Zaeva Gruevski nechával po čtyři roky odposlouchávat na 20 tisíc lidí, mezi nimiž byli novináři, soudci, jeho političtí oponenti i stoupenci. Vyplynulo z nich, že vláda kontroluje média, soudy i průběh voleb. Vláda se bránila, že nahrávky pořídily zahraniční tajné služby ve spolupráci se Zaevem s cílem ji svrhnout.

Agentura Reuters připomíná, že tento skandál vyvolal na Západě pochybnosti ohledně úrovně demokracie v Makedonii, která se uchází o členství v Evropské unii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.