Kurdští povstalci útočili na východě Turecka, zabili dva vojáky

Příslušník tureckých ozbrojených složek s portrétem zemřelého

Příslušník tureckých ozbrojených složek s portrétem zemřelého Zdroj: ctk/ap

ČTK
Dva turečtí vojáci zahynuli a 31 dalších utrpělo zranění při sebevražedném atentátu podniknutém v noci na dnešek kurdskými povstalci na východě země, poblíž hranic s Íránem. Další voják přišel o život v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka při výbuchu miny, na kterou najelo vojenské vozidlo. Osm dalších vojáků vyvázlo se zraněním.

Úřad guvernéra provincie Agri uvedl, že za sebevražedným útokem stojí bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK). Ti prý dnes časně ráno zaútočili na stanici vojenské policie traktorem napěchovaným dvěma tunami výbušnin. Čtyři ze zraněných vojáků jsou ve velmi vážném stavu. Podle agentury AFP šlo o první sebevražedný útok od nového vystupňování násilí mezi vládou a kurdskými rebely.

Turecká armáda takřka denně podniká nálety na základny PKK v severním Iráku a povstalci útočí na bezpečnostní složky. Při obnovené vlně násilí přišlo v Turecku o život asi 24 lidí, převážně vojáků, uvedla agentura AP. Turecká armáda dnes také popřela tvrzení, že by při svých náletech v obci v autonomním iráckém Kurdistánu zasáhla civilisty. Cílem podle ní bylo útočiště bojovníků PKK.

Konec mírového procesu

„Cíle v severním Iráku a uvnitř Turecka jsou určovány kvalifikovanými osobami, na základě potvrzených obrazových dat, a jsou výsledkem velmi pečlivé a detailní studie,“ citovala agentura Reuters prohlášení armády. Průzkum týkající se dotčené vesnice podle armády ukázal, že v oblasti, která byla cílem bombardování, nežije civilní obyvatelstvo.

Při náletech v severním Iráku bylo podle Ankary zabito okolo 260 povstalců a čtyři stovky dalších utrpěly zranění. PKK však své ztráty neuvedla a podle iráckých úřadů jsou mezi oběťmi náletů i civilisté.

Na počátku nových bojů mezi tureckou vládou a PKK stál útok z 20. července, při němž zahynulo v tureckém pohraničním Suruçu 32 lidí, hlavně Kurdů. Přihlásil se k němu Islámský stát. PKK v reakci na údajnou nečinnost Ankary pak spáchala několik atentátů na turecké vojáky a policisty, což vedlo k vypovězení mírového procesu.

Od roku 1984 bylo v bojích proti povstalcům z PKK zabito na 40 tisíc lidí, než bylo v březnu 2013 vyhlášeno křehké příměří.

Názory odjinud: Turecko válčí na dvou frontách