Kyjev a separatisté si vyměňují zajatce, jednání o míru odložili | E15.cz

Kyjev a separatisté si vyměňují zajatce, jednání o míru odložili

Příslušník ukrajinské armády.
Příslušník ukrajinské armády.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi Kyjevem a proruskými separatisty na východě Ukrajiny začala výměna více než 370 válečných zajatců, z nichž 150 je z ukrajinských ozbrojených sil a více než 220 z řad povstalců. Výměna se koná na neutrální půdě mezi oblastmi kontrolovanými oběma stranami. Výměna zajatců se měla uskutečnit už počátkem týdne. Její zpoždění přitom vedlo i k odkladu dalšího kola jednání o urovnání ukrajinské krize, které se mělo konat v Minsku, ale nakonec bylo odloženo na neurčito.

Nejasný je přesný počet předávaných povstaleckých bojovníků - zatímco ruské agentury hovoří o 222, ukrajinská strana hovoří o 225 lidech. Výměna se podle agentury AFP uskutečnila poblíž obce Kosťantynivka, vzdálené 45 kilometrů severně od Doněcka. Jména zajatců byla nejprve přečtena a poté se začalo s výměnou ve skupinkách po deseti. Vězni z ukrajinských sil padli do zajetí v oblasti Doněcka. V sobotu má pokračovat výměna zajatců se separatisty z Luhanské oblasti. Podle ruských agentur Interfax a RIA Novosti se výměna konala částečně pod dohledem pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na neutrální půdě mezi oblastmi kontrolovanými oběma znesvářenými stranami.

Další jednání se neuskutečnilo

„Setkání kontaktní skupiny“ s proruskými separatisty na Ukrajině „se dnes neuskuteční,“ řekl ráno mluvčí běloruské diplomacie Dzmitryj Mirončyk. Důvody krachu jednání podle západních agentur neuvedl. Na dotaz ohledně data příštího setkání kontaktní skupiny prohlásil, že to záleží na jejích členech. Bělorusko je nadále připraveno poskytnout zázemí pro vyjednávání, sdělil mluvčí.

Úvodní setkání kontaktní skupiny o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny se v Minsku konalo ve středu. Účastnili se ho vyjednávači Ruska, Ukrajiny, proruských separatistů a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Očekává se, že kontaktní skupina potvrdí příměří na Donbasu platné od 9. prosince a dojedná stažení těžkých zbraní z linie fronty. První kolo rozhovorů však bylo složité a o dosavadních výsledcích existují zatím jen sporé informace.

Mezi oběma stranami údajně opět vzniklo napětí. Povstalci obvinili Kyjev, že chce rozhovory sabotovat a zahájit novou ofenzivu. Ukrajinská strana si zase stěžovala, že rebely zastupovali nekompetentní lidé, kteří při vznášení svých požadavků neměli ponětí o dosavadních uzavřených dohodách.

Podle čtvrtečního vyjádření šéfa radikálů z východoukrajinské Luhanské oblasti Igora Plotnického se ve středu podařilo dosáhnout jediné dohody, kterou je ujednání o výměně zajatců. Tuto dohodu ve čtvrtek večer potvrdil i Kyjev. Pokud jde o stahování těžkých zbraní, generál Oleksandr Rozmaznin z generálního štábu ukrajinské armády podle čtvrtečních zpráv řekl, že tato činnost měla začít po 26. prosinci.

Doněcké separatisty na středečním jednání zastupoval jejich zplnomocněnec Denis Pušilin. Ten dnes podle agentury AFP oznámil, že neobdržel pozvánku na dnešní kolo minských rozhovorů. Ruské velvyslanectví v Kyjevě, jehož velvyslance Michaila Zurabova na minské rozhovory delegovalo Rusko, podle AFP uvedlo, že nemá k dispozici žádné informace o příštím setkání skupiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.