Kyjev nezaplatil. Gazprom přerušil dodávky plynu na Ukrajinu

Centrála Gazpromu

Centrála Gazpromu Zdroj: Thawt Hawthje

Ruská společnost Gazprom dnes přerušila dodávky plynu na Ukrajinu ihned poté, co vypršelo ultimátum pro zaplacení dlužných částek Kyjevem. Gazprom požaduje od Ukrajiny, aby od nynějška platila za jeho dodávky dopředu. Podle Gazpromu mohou být ohroženy dodávky i pro Evropu. Český distributor plynu, skupina RWE, je na případné výpadky v dodávkách plynu připraven.

I Ukrajina i Evropská unie mají prý dostatek zásob plynu, s nimiž při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců.

Podle eurokomisaře Günthera Oettingera by se další kolo vyjednávání o ceně mezi oběma zeměmi mělo konat v průběhu června. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes prohlásil, že za neúspěchem rozhovorů je snaha Ruska Ukrajinu zničit.

Ukrajina i Evropské unie mají údajně dostatek zásob plynu, s nimiž si při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců. “Musíme dnes oznámit, že dodávky plynu na Ukrajinu byly sníženy na nulu,“ prohlásil Prodan. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou dál k evropským odběratelům přes Ukrajinu, která má podle něj za povinnost je nepřerušovat.

Zároveň ale varoval Brusel, že komplikace nastat mohou. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety přitom vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Podle Oettingera se Ukrajina zavázala respektovat tranzitní dodávky ruského plynu přes svoje území. Tento závazek následně potvrdil i ukrajinský ministr Prodan.

Zásoby do prosince

Podle šéfa ukrajinské společnosti Naftogaz Andrije Koboleva má Ukrajina zásoby plynu v objemu skoro 14 miliard kubických metrů, což by mělo vystačit do prosince. Podle eurokomisaře Oettingera má Evropská unie zásoby kolem 12 miliard kubických metrů plynu, které ji mohou pomoci překonat případné výpadky dodávek z Ruska. Ukrajinou prochází 15 procent celkové spotřeby plynu v unii, tedy polovina unijního dovozu z Ruska.

Kyjev dluží za předchozí dodávky této energetické suroviny několik miliard dolarů a podle Gazpromu neuhradil platby ani za červnové dodávky. Ruský plynárenský gigant se proto obrátil na arbitrážní soud ve Stockholmu, aby na Ukrajině vymohl celkovou dlužnou částku ve výši 4,5 miliardy dolarů, což je 91 miliard korun. Evropský komisař Gunther OettingerEvropský komisař Gunther OettingerEvropský komisař pro energetiku Günther Oettinger

Také Naftogaz se podle svého dnešního prohlášení obrátila na stockholmský soud, u kterého si nárokuje šest miliard dolarů přeplatků za plyn, který podle ní Gazprom předražil. Zároveň požaduje „spravedlivou a tržní cenu“.

„Dnes od 10:00 moskevského času převedl Gazprom Naftogaz, v souladu se stávající smlouvou, do (režimu) zálohových plateb za dodávky plynu. Ode dneška bude ukrajinská společnost pouze dostávat ruský plyn, za který již zaplatila,“ uvedl Gazprom ve svém prohlášení. Reuters kromě toho citoval nejmenovaný zdroj v Gazpromu, který uvedl, že „objem plynu na Ukrajinu byl od 8:00 SELČ omezen, jak bylo dohodnuto“.

Kyjev chce větší slevu

Ukrajina do 8:00 SELČ neuhradila část dluhu ve výši 1,95 miliardy dolarů, což je skoro 40 miliard korun, neboť podmiňuje jeho splacení snížením ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu, Kyjev žádá větší slevu.

Jednání ruské strany z leva, šéf Gazpromu Alexej Miller, ruský premiér Dmitrij Medveděv a ruský minister energetiky Alexandr NovakJednání ruské strany z leva, šéf Gazpromu Alexej Miller, ruský premiér Dmitrij Medveděv a ruský minister energetiky Alexandr NovakJednání ruské strany, z leva šéf Gazpromu Alexej Miller, ruský premiér Dmitrij Medveděv a ruský ministr energetiky Alexandr Novak

Podle dnešního prohlášení Evropské komise byl Kyjev ochotný v posledních rozhovorech do noci na dnešek přistoupit ke kompromisu, že zaplatí Moskvě nyní miliardu dolarů a další miliardu v šesti splátkách do konce roku. Rusko s tím ale nesouhlasilo. Eurokomisař Günther Oettinger, který se nočního nedělního jednání zúčastnil jako prostředník, přišel s plánem, že by Kyjev platil za plyn požadovaných 385 dolarů pouze v zimním období, zatímco v letní sezoně od dubna do září by to bylo zhruba 300 dolarů.

Rusko bylo ale proti. Šéf Gazpromu Alexej Miller dnes prohlásil, že ukrajinská strana byla „nekonstruktivní“. Zároveň obvinil Kyjev z vydírání ve snaze dosáhnout „krajně nízké ceny“. Podle šéfa ukrajinské vlády Jaceňuka Moskva doufá, že způsobí Kyjevu v zimě potíže. „Ale nejde o plyn. Je to celkový ruský plán na zničení Ukrajiny,“ řekl.

Češi a Slováci v bezpečí

Evropský komisař Oettinger dnes uvedl, že „se plánují další pozvánky na trojstranná jednání v červnu“. „Neměli bychom vylučovat možnosti dialogu. Budeme připraveni pokračovat v rozhovorech, ale za podmínky, že bude zcela zaplacen dluh,“ podotkl ruský premiér Medveděv.

Největší český distributor plynu, skupina RWE, je na případné výpadky v dodávkách plynu kvůli z Ruska přes Ukrajinu připraven. Zásobníky má naplněny ze 70 procent a na evropském trhu je podle něj plynu dostatek. Slovenský distributor plynu Eustream v prohlášení uvedl, že na kompresorové stanici u hranice s Ukrajinou nedošlo ke snížení tlaku ani objemu plynu, jehož tranzit dále do západní Evropy společnost zajišťuje.