Lagardeová: Řecku je třeba dát další dva roky na škrty v rozpočtu

Christine Lagardeová

Christine Lagardeová Zdroj: profimedia.cz

Řecku je nutné poskytnout dodatečnou dvouletou lhůtu do roku 2016 na to, aby snížilo deficit veřejných financí, jak po něm požadují mezinárodní věřitelé. Podle agentury AFP to dnes v Tokiu prohlásil šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. MMF tvoří spolu s Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí takzvanou trojku věřitelů, kteří po zadluženém Řecku výměnou za finanční pomoc žádají úsporné reformy a rozpočtové škrty.

Lagardeová podle AFP prohlásila, že Řecku je nutné dát „dodatečnou dvouletou lhůtu, aby se mohlo potýkat s programem ozdravení veřejných financí“. Podle něj by měl řecký veřejný dluh v roce 2014 činit 2,1 procent řeckého hrubého domácího produktu ze 7,3 procenta, které se očekávají letos. Atény ale požadují prodloužení tohoto termínu o dva roky. Podle AFP se šéfka MMF k této věci takto otevřeně vyjádřila poprvé.

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných plánech, které připravila EU spolu s MMF. Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Zadlužená jihoevropská země je nyní pátým rokem v recesi. Podle některých ekonomů nebude po ukončení druhého záchranného programu schopná vrátit se na mezinárodní kapitálové trhy a bude potřebovat třetí záchranný úvěr.

Lagardeová, která je v Tokiu u příležitosti výročního zasedání MMF, dnes mimo jiné vyzvala k bezodkladným krokům k zastavení dluhové krize v eurozóně i k oživení zpomalujícího světového hospodářského růstu. Kroky ECB a evropských vlád sice podle agentury AP ocenila, zároveň ale řekla, že je třeba jednat více a rychleji.

Setkání v Tokiu se nezúčastní nejvyšší zástupci čínské ekonomiky. Podle pozorovatelů rozhodnutí přímo souvisí s čínsko-japonskými územními spory ve Východočínském moři. V Číně se v posledních týdnech konaly bouřlivé a často násilné protesty proti krokům Japonska v otázce sporných neobydlených ostrovů, na něž si činí nárok Čína, Japonsko i Tchaj-wan.

Lagardeová vyjádřila naději, že obě země, které představují druhou a třetí největší světovou ekonomiku, dokážou spory vyřešit rychle a v přátelském duchu. K absenci guvernéra čínské centrální banky a čínského ministra financí řekla, že na svou neúčast „doplatí“.