Laponsko zapadlo sněhem, jeho tání teď působí velké povodně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Laponská sídla se opevňují, chystají se na rekordní jarní záplavy

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Zatímco Česko se na jaře potýkalo s velkým suchem, Laponsko se kvůli nebývalé sněhové nadílce připravuje na zřejmě největší jarní záplavy za posledních padesát let. Varování jsou vydaná především pro řeky Kemijoki and Ounasjoki. Velká voda ohrožuje i na jejich soutoku ležící město Rovaniemi, největší sídlo finského Laponska. Toky by tam měly kulminovat o víkendu nebo počátkem příštího týdne.

Na severu Laponska leží na některých místech ještě několik desítek centimetrů sněhu, do toho rychle přišlo teplé počasí. „Jarní povodně jsou normální, přirozenou záležitostí, hlavně v Laponsku, ale letos máme problém s rekordním množstvím sněhu. Je ho nejvíc za posledních šedesát let. A nyní rychle taje,“ vysvětlil finský hydrolog Bertel Vehviläinen zpravodajskému webu newsnowfinlad.fi.

„V tuto chvíli to vypadá, že tání způsobí téměř rekordní povodně,“ dodal s tím, že v ohrožení jsou města i letní chaty v lesích.

Hladiny řek by mohly stoupnout stoupnout až o pět metrů. Sídla podél toků budují zábrany z pytlů s pískem. Na záplavy se pečlivě připravují i v šedesátitisícovém Rovaniemi.

Preventivně bylo například evakuováno zdravotnické středisko a chystá se náhradní ubytování pro lidi, kteří budou muset opustit své domovy. V rizikové oblasti se nacházejí desítky domů i obchodní centrum.

Tomáš Zdechovský: Střetu zájmů, který má Andrej Babiš, bychom se věnovali, i kdyby se jednalo o někoho jiného
Návrat Švýcarů do práce: Prostitutky ano, sportovci si počkají

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!