Sýrie: Při údajném chemickém útoku zahynulo nejméně 60 lidí | E15.cz

Lavrov: K použití chemických zbraní v syrské Dúmě nedošlo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při údajném chemickém útoku na syrské město Dúmá zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Svaz zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM), což je sdružení mezinárodních humanitárních organizací financujících nemocnice v Sýrii. Počet mrtvých a zraněných patrně není konečný, dodal UOSSM. Režim v Damašku použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, tedy spojenci syrské vlády.

Incident odsoudila řada zemí, včetně USA, Německa, Británie, Francie a států Perského zálivu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku.

"Počet obětí se zvyšuje s tím, jak se záchranáři dostávají do míst v podzemí, kam pronikl (použitý jedovatý) plyn a kde hledaly útočiště stovky rodin," uvedl UOSSM v prohlášení.

Město Dúmá je pod kontrolou radikálů. Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby se Dúmá stala terčem chemického útoku vládních sil. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci syrské vlády.

Město Dúmá se nachází v oblasti východní Ghúta u Damašku. Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, v Dúmě ale zůstávají povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. V neděli byla ohlášena dohoda rebelů a Damašku ohledně evakuace povstalců a jejich rodin a dalších civilistů.

Syrská státní média dnes podle agentury AP uvedla, že z Dúmy od neděle odešly desítky civilistů, které Džajš al-Islám držel v zajetí od roku 2013. Jejich propuštění je podle AP součástí zmíněné dohody.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video