Lék proti ebole uzdravil nakažené opice

virus ebola

virus ebola Zdroj: Global panorama, Flickr, CC BY 2.0

Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali další úspěch, když se jim pět dní po nakažení podařilo vyléčit opice. O své práci informují v nejnovějším vydání odborného magazínu Nature. Zda přípravek může skutečně pomoci i lidem, není zatím jasné. Doposud je znám jen fakt, že dva infikovaní Američané se po podání ZMappu uzdravili. Neví se ale, zda to bylo díky tomuto séru. Ebola, jejíž šíření se v západní Africe nedaří zastavit, dosud zabila přes 1500 lidí.

„Vývoj ZMappu a jeho úspěch při léčbě opic v pokročilém stádiu nakažení ebolou je velkolepý výsledek,“ uvedl imunolog Thomas Geisbert z univerzity v texaském Galvestonu.

Vědci pod vedením Kanaďana Garyho Kobingera provedli experiment na 18 opicích druhu makak rhesus, které rozdělili na skupiny po šesti. První z nich podali ZMapp tři dny po nakažení, druhé čtyři dny a třetí pět dní od infikování. S odstupem tří dní pak dostali makakové ještě dvě další dávky léku.

Všechna zvířata se vyléčila, ačkoli většina z nich již měla symptomy nákazy, jako jsou vysoké teploty, zvýšený počet bílých krvinek a nedostatek krevních destiček. Krvácení ze sliznic zcela zmizelo.

V rámci experimentu tři další makakové tvořili kontrolní skupinu, která lék nedostala. Žádná z těchto tří opic nákazu nepřežila.

Vědci již dříve ZMapp na opicích úspěšně zkoušeli, s léčbou zvířat ale začali mnohem dříve od jejich nakažení. K aktuálním testům na zvířatech sice odborníci použili jiný kmen eboly, než který se nyní šíří v západní Africe, ale v dalších pokusech na buněčných kulturách zabránil ZMapp šíření i aktuálního typu viru.

Kromě dvou Američanů dostali ZMapp i tři liberijští zdravotníci, kteří se ebolou nakazili. Světová zdravotnická organizace minulý týden oznámila, že jejich zdravotní stav se lepší. Nákaze naopak navzdory podání ZMapp podlehl španělský kněz Miguel Pajares.