Lék proti ebole uzdravil nakažené opice | E15.cz

Lék proti ebole uzdravil nakažené opice

virus ebola
virus ebola
• 
ZDROJ: Global panorama, Flickr, CC BY 2.0

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali další úspěch, když se jim pět dní po nakažení podařilo vyléčit opice. O své práci informují v nejnovějším vydání odborného magazínu Nature. Zda přípravek může skutečně pomoci i lidem, není zatím jasné. Doposud je znám jen fakt, že dva infikovaní Američané se po podání ZMappu uzdravili. Neví se ale, zda to bylo díky tomuto séru. Ebola, jejíž šíření se v západní Africe nedaří zastavit, dosud zabila přes 1500 lidí.

„Vývoj ZMappu a jeho úspěch při léčbě opic v pokročilém stádiu nakažení ebolou je velkolepý výsledek,“ uvedl imunolog Thomas Geisbert z univerzity v texaském Galvestonu.

Vědci pod vedením Kanaďana Garyho Kobingera provedli experiment na 18 opicích druhu makak rhesus, které rozdělili na skupiny po šesti. První z nich podali ZMapp tři dny po nakažení, druhé čtyři dny a třetí pět dní od infikování. S odstupem tří dní pak dostali makakové ještě dvě další dávky léku.

Všechna zvířata se vyléčila, ačkoli většina z nich již měla symptomy nákazy, jako jsou vysoké teploty, zvýšený počet bílých krvinek a nedostatek krevních destiček. Krvácení ze sliznic zcela zmizelo.

V rámci experimentu tři další makakové tvořili kontrolní skupinu, která lék nedostala. Žádná z těchto tří opic nákazu nepřežila.

Vědci již dříve ZMapp na opicích úspěšně zkoušeli, s léčbou zvířat ale začali mnohem dříve od jejich nakažení. K aktuálním testům na zvířatech sice odborníci použili jiný kmen eboly, než který se nyní šíří v západní Africe, ale v dalších pokusech na buněčných kulturách zabránil ZMapp šíření i aktuálního typu viru.

Kromě dvou Američanů dostali ZMapp i tři liberijští zdravotníci, kteří se ebolou nakazili. Světová zdravotnická organizace minulý týden oznámila, že jejich zdravotní stav se lepší. Nákaze naopak navzdory podání ZMapp podlehl španělský kněz Miguel Pajares.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video