Libérie se zbavila eboly. V Sieře Leone a Guineji se stále objevují nemocní | E15.cz

Libérie se zbavila eboly. V Sieře Leone a Guineji se stále objevují nemocní

Úřednik měří teplotu muži předtím, než je vpustí do obchodního centra v liberijské metropoli Monrovia
Úřednik měří teplotu muži předtím, než je vpustí do obchodního centra v liberijské metropoli Monrovia
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libérii se podařilo vyrovnat se s epidemií eboly a je opět řazena k zemím, kde už toto smrtelné onemocnění nehrozí. Oznámila to organizace Lékaři bez hranice (MSF). Konec epidemie se vyhlašuje, jestliže se žádný nový případ nevyskytne nejméně 42 dní. Libérie byla spolu se Sierrou Leone a Guineou nejvíce postižena - ebola v těchto zemích od prosince 2013 zabila na 11 tisíc lidí.

Téměř polovina z nich připadá na Libérii. Rychlé šíření nemoci mezi loňským srpnem a říjnem zmobilizovalo celý svět. Nové případy tehdy v Libérii přibývaly po stovkách týdně. USA do země vyslaly vojáky, aby pomohli vybudovat kliniky, vláda prezidentky Ellen Johnsonové-Sirleafové spustila masivní kampaň, aby zabránila dalšímu šíření nemoci.

Ukončení epidemie se vyhlašuje po 42 dnech bez nového případu, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění. Mariateresa Cacciapuotiová z MSF řekla, že cílem je dosáhnout podobného výsledku také v Sieře Leone a v Guineji. Vyzvala liberijské úřady, aby nadále kontrolovaly hranici a zabránily eventuálnímu rozšíření nákazy ze sousedních zemí. Zvláštní zmocněnec OSN David Nabarro řekl, že Libérie slíbila, že bude dodržovat mimořádná opatření ještě nejméně rok.

V Sieře Leone a Guineji se objevují stále noví nemocní - minulý týden jich bylo 20. Podle Nabarra tam dospějí k nulovém u stavu až po několika měsících.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video