Liberland má potíže. Srbská a chorvatská policie blokují přístup | E15.cz

Liberland má potíže. Srbská a chorvatská policie blokují přístup

Liberland a jeho vlajka
Liberland a jeho vlajka
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Marko Mrkonjic; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový „stát“ Liberland, vyhlášený v polovině dubna Čechem Vítem Jedličkou na „území nikoho“ mezi Srbskem a Chorvatskem, má problémy. Přístup k němu z obou stran blokuje chorvatská i srbská policie, píše agentura AP.

Svobodnou republiku Liberland Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Podle jeho představ „ministát“ by měl být daňovým rájem se základním principem „žít a nechat žít“.

Tento na první pohled recesistický počin ale kromě šéfa nové země neberou na lehkou váhu ani chorvatské a srbské úřady. „Prezident“ Jedlička chtěl lesnatý kout, v němž se prohání vysoká zvěř a divočáci, začít osídlovat už tento týden, ale plán mu zablokovali policisté obou států.

Chorvatsko nasadilo policejní hlídky a policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek „Liberlanďanů“ proniknout do neobydlené oblasti, jejíž jedinou budovou je zchátralá opuštěná lovecká chata. Přístup ze své strany hranice blokuje i Srbsko.

Stát Liberland na mapě

Stát Liberland na mapěAutor: Liberland

„Policie dělá svou práci snad ještě lépe, než se dalo čekat,“ cituje Jedličku AP. „Dokonce i lidé, kteří nám chtěli dát lodě, byli prohledáni a bylo jim řečeno, že dávat nám lodě není dovoleno. Ale my se jen tak nedáme. Budeme se pokoušet dál,“ dodal samozvaný prezident.

Chorvatské i srbské úřady popírají jeho tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok. Za neudržitelný z hlediska mezinárodního práva označují Jedličkův pokus chorvatští i srbští odborníci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video