Macao je bohatší než Švýcarsko

HDP na obyvatele Macca loni činil 91 376 dolarů. To je o 18,5 procenta více než o rok dříve. Uteklo tak Švýcarsku, které rostlo jen o necelé procento na 80 528 dolarů. Vyplývá to z údajů Světové banky.
Od roku 1999, kdy bylo Macao jako poslední asijská kolonie předáno portugalskou správou Číně, vzrostla jeho ekonomika o 557 procent. Za hospodářským zázrakem stojí výhradně hazardní byznys. Macao je jediným územím čínské republiky, kde jsou hazardní hry povolené. Hráči z pevninské Číny proto berou útokem území v ústí Perlové řeky o rozloze pouhých 27 kilometrů čtverečních.
Boom nového tisíciletí
Boom začal v roce 2002, kdy Macao ukončilo monopol a udělilo šest licencí na kasina. Ty dostali především velcí hráči včetně podniku Sand’s China amerického podnikatele Sheldona Adelsona a skupiny Stanleyho Ho SJM. Ho je hongkongský byznysmen, který do roku 2002 vlastnil monopol a dnes provozuje téměř polovinu z tamních 34 kasin.
Už v roce 2007 se Macao v tržbách z hazardu dostalo před Las Vegas. Tržby se loni zastavily na rekordních 45 miliardách dolarů. Tento týden přišla ale první znepokojivá zpráva. V červnu tržby kasin meziročně poprvé za čtyři roky klesly a to o 3,7 procenta na 3,4 miliardy dolarů. Podle analytiků za tím může ale být fotbalové mistrovství světa, které dočasně odlákalo peníze hazardérů. Analytici z macajské CLSA podle deníku Financial Times nadále předvídají, že v roce 2018 už hráči v Macau nechají 90 miliard dolarů.
Místní obyvatelé z kasin profitují, obávají se ale růstu cen nemovitostí a nájmů. Díky rozvoji sektoru služeb přicházejí do Macaa noví pracovníci a počet obyvatel se během několika málo let zvýšil o dvacet procent.