Macron varuje před další vlnou. Čínský export překonal očekávání | E15.cz

Macron varuje před další vlnou. Čínský export překonal očekávání

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Export Číny překonal očekávání

Export z Číny v červnu překonal očekávání, stalo se tak díky uvolňování restrikcí po světě a vyřešení problémů v čínských přístavech, které způsobovaly zpoždění. Konkrétně export vzrostl oproti stejnému období v loňském roce o 32,2 procenta, analýza agentury Reuters počítala s růstem 23,1 procenta.

Světový obchod se v posledních měsících potýkal s problémy jako nedostatky polovodičů, komplikace v lodní dopravě i se strmým růstem ceny surovin, jako je například stavební materiál nebo dřevo. Zmíněné problémy se nevyhnuly ani Číně, proto je rychlý růst vývozu zčásti překvapivý. Mimo export vzrostl také import do Číny, meziročně o 36,7 procenta.

Macron varuje před další vlnou nákazy

„Když teď nezasáhneme, počty případů a čísla z nemocnic porostou,“ řekl francouzský prezident v televizním projevu. Zároveň ale neohlásil návrat karanténních uzavírek, přičemž podle agentury AP uvedl: „Musíme s virem žít.“

Místo „lockdownu“ Macron oznámil, že od 15. září se začne kontrolovat očkování mezi zdravotníky a že mohou přijít i tresty. „Počínaje 15. zářím, jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, nebudete moci dál pracovat a nebude dál placeni,“ dodal později francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Z trhů a burz

Rekordní indexy

Hlavní indexy amerických akcií dnes znovu zavřely na rekordech, vzhůru je hnala Tesla a akcie bankovního sektoru. Investoři vyhlížejí začátek výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí a další zprávy o tom, jak si vede globální ekonomika.

Dow Jonesův index dnes stoupl o 0,36 procenta a uzavřel na 34996,18 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,35 procenta na 4384,63 bodu. Index Nasdaq Composite si připsal 0,21 procenta na výsledných 14733,24 bodu.

Pád Didi pokračuje

Akcie zábavní a mediální společnosti Walt Disney posílily o 4,2 procenta poté, co jí distribuovaný akční sci-fi snímek Black Widow z produkce Marvel Cinematic Universe za první víkend vydělal 80 milionů dolarů (1,7 miliardy korun).

O 7,2 procenta oslabily akcie čínské alternativní taxislužby Didi Global. Podnik potvrdil, že čínský regulátor digitálního prostoru zakázal nabízet na internetu jeho 25 aplikací. Očekává, že se to odrazí na tržbách v regionu.

Akcie vesmírné společnosti Virgin Galactic Holdings odepsaly 17,3 procenta. Firma dnes, den po úspěšném zkušebním letu za hranici vesmíru, oznámila, že zvažuje prodej akcií až za 500 milionů dolarů.

Tweet dne

Po Richardu Bransonovi se do vesmíru na palubě Virgin Galactic podívá také Elon Musk.

Stane se dnes

  • Jednání ministrů financí zemí Evropské unie. Měli by mimo jiné schválit první skupinu 12 národních plánů obnovy, na jejichž základě budou členské země čerpat peníze z mimořádného fondu. Za ČR ministryně Alena Schillerová.
  • Končí on-line dražba, v níž aukční síň Sotheby’s nabízela i vzácný rukopis básní spisovatelky Emily Brontëové. Jeho cenu odhadla až na 1,2 milionu liber.
  • Kvartální výsledky ohlásí PepsiCo, JP Morgan Chase a Goldman Sachs.
  • Polský ústavní soud má na žádost premiéra Mateusze Morawieckého rozhodovat, zda je polská ústava nadřazena právu Evropské unie.
  • Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič navštíví Ukrajinu. Podepíše předběžnou smlouvu o dodávkách některých klíčových materiálů a baterií, čímž se EU snaží diverzifikovat zásobování po narušení dodavatelských řetězců v důsledku pandemie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video