Maďarsko chce „utěsnit“ svou jižní hranici a zastavit migranty
Maďarské úřady letos dosud obdržely více než 50 tisíc žádostí o azyl, za celý loňský rok to přitom bylo 43 tisíc a v roce 2012 úředníci vyřizovali 2157 žádostí o azyl, píše AP. V současnosti asi 70 procent migrantů přichází z Afghánistánu, Sýrie nebo v Iráku, v minulosti převažovali občané Kosova.
Řešení ostnatým drátem
„Návrh Fideszu by zabránil tomu, aby lidé přicházející ilegálně do Maďarska z bezpečné země mohli maďarské úřady žádat o status uprchlíka,“ řekl mluvčí vlády Zoltán Kovács. „Není pravda, že životy těch, kdo přicházejí ze Srbska nebo Řecka, jsou v ohrožení,“ dodal. Kovács také nevyloučil, že by Maďarsko na své hranici se Srbskem mohlo postavit plot s ostnatým drátem. „Věříme v nejoptimističtější scénář, ale připravujeme se na nejhorší,“ uvedl vládní mluvčí.
Podle maďarských činitelů Německo, Rakousko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko naznačily, že mají v úmyslu vrátit do Maďarska nejméně 15 tisíc migrantů, kteří požádali o azyl v Maďarsku, ale dříve než byla jejich žádost vyřízena, se přesunuli na západ.
Citlivá otázka
V Maďarsku je otázka uprchlíků velmi citlivá. Premiér Viktor Orbán nedávno odmítl návrh nové strategie Evropské komise na řešení migrační krize v Evropě, jehož součástí je i přerozdělování uprchlíků v zemích EU. Řekl, že jeho země chce o uprchlících rozhodovat sama a chránit si své hranice.
Maďarská vláda se v tomto směru rozhodla uspořádat jakési písemné referendum týkající se právě přistěhovalců. Každý z voličů starších 18 let dostal specifický dotazník, na který má odpovědět do 1. července. Hned v úvodní řeči Orbán občanům píše, že „vzhledem k tomu, že Brusel neřeší náležitě problém imigrace, Maďarsko musí jít svou vlastní cestou“. V zemi se také objevují billboardy se vzkazem pro uprchlíky: „Pokud přicházíte do Maďarska, nemůžete brát práci Maďarům.“
Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě