Martin Doktor: Olympijská vesnice v Riu se bude Čechům zamlouvat | E15.cz

Martin Doktor: Olympijská vesnice v Riu se bude Čechům zamlouvat

Martin Doktor: Olympijská vesnice v Riu se bude Čechům zamlouvat
Martin Doktor
• 
ZDROJ: Michael Tomeš E15

Milan Novotný

Do začátku olympijských her v Riu de Janeiro zbývají tři a půl měsíce. Přes řadu specifických problémů spěje v místě proslulého karnevalu všechno k srpnovému startu sportovního svátku. Chystá se i otevření Českého domu, který bývá tradičně v provozu během her. „Je důležitý pro prezentaci České republiky,“ říká sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské mise Martin Doktor. „Zajímavá bude jeho poloha v oblasti Barra. Bude totiž jen pět minut chůze od pláže."

Jak momentálně vypadá situace v Riu, odkud čas od času probleskují zprávy, že se nedaří finalizovat různé práce?

Takové zprávy se objevují před olympiádou vždycky. V Jižní Americe lidé na rozdíl od Evropy nepodléhají takovému stresu, když jde o konečné termíny. Nakonec ale budou muset zabrat, aby olympijské hry mohly začít.

Věřím, že všechno včetně metra a dopravního systému stihnou. Kdyby ne, doprava by se jim hroutila, a to nemohou připustit. Práce mají pořád dost, ale jsem optimista.

Doprava je v terénně náročném Riu stěžejní. Mají organizátoři promyšleno, aby během olympiády nezkolabovala?

Rio se v olympijském termínu vylidní, protože si lidé budou masově vybírat dovolenou. V provozu by měly být rychlé autobusové linky – pojedou ve speciálních koridorech, autobusy nebudou mít schody a zastávky budou připomínat spíš metro, jelikož výstup bude ve stejné úrovni jako nástupiště. Do těchto pásem se kromě autobusů a policie nikdo nedostane.

Budou zavedeny i klasické olympijské pruhy?

Objeví se na některých důležitých silnicích. Velice důležité bude, jestli se podaří zprovoznit linku metra z oblasti Barra, kde je soustředěno největší množství sportovišť, směrem na Copacabanu a do centra. Tam o dodržení termínu panují pochybnosti.

Brazilci se snaží zmírňovat následky vypouštění kanalizace do moře, ale základním problémem je déšť. Když bude sucho, voda bude relativně čistá.

Lidé ale mají v paměti fotbalový šampionát v roce 2014, kdy se v Brazílii všechno nestihlo, a přesto se hrálo.

To je pravda, ale fotbalový šampionát je přece jen úplně jiná akce. Ve stejném městě se víc zápasů najednou nikdy nehraje, takže z hlediska dopravní obslužnosti to není tak vyhrocené. Na olympiádě bude najednou probíhat veliký počet soutěží a všichni se musí včas a bez problémů dopravit na místo děje.

Pomohlo Brazilcům fotbalové mistrovství světa v organizaci olympiády?

Z fotbalu se určitě poučili a získali zkušenosti. V tom mají olympijské hry výhodu, že jsou v krátké době druhou velkou akcí, kterou Brazilci pořádají. Třeba stadion Maracaná, kde proběhnou slavnostní ceremoniály a uskuteční se závěrečné zápasy fotbalového turnaje, je v téměř nezměněné podobě.

V jakém stavu jsou teď na jaře jednotlivá sportoviště?

Někde se řada věcí ještě musí dotáhnout, ale neviděl bych v tom problém. Na jiných sportovištích by se zítra mohlo klidně začít soutěžit. Třeba kanál na vodní slalom si už naši závodníci loni vyzkoušeli.

Jaký dojem na vás udělala olympijská vesnice?

Co jsem měl možnost poznat za poslední léta, ale i z dob, kdy jsem závodil, v Riu se mi vesnice líbí asi nejvíce. Je to velice pěkné ubytování. Ale to vyplývá i ze skutečnosti, že většina bytů je už nyní prodaná. A bydlení to bude docela luxusní, což je rozdíl proti minulosti, kdy jsou olympijské vesnice využívány třeba jako studentské koleje.

Čeští sportovci by tedy ke kvalitě ubytování neměli mít výhrady?

Myslím, že se jim vesnice bude líbit. Všude kolem jsou jezírka, nechybí odpočinková zóna, skatepark a stánky s občerstvením. Navíc budou bydlet uprostřed a budou to mít všude blízko. Do jídelny i na stanoviště autobusů, což jsou pro ně nejdůležitější body.

Není však tajemstvím, že jednotlivé apartmány budete dovybavovat. Čeho se to týká?

Pro všechny sportovce chceme do vesnice kvůli kvalitnímu spánku dopravit zdravotní matrace. Druhým dovybavením jsou televize. Ty měly být původně v základní výbavě, ale později se to změnilo, takže si je v Riu pronajmeme. Je to trochu paradox, sportovci se na televizi skoro nedívají, ale neplatí to pro hry, kde na olympijských kanálech sledují závody kolegů a soupeřů.

V jakém stavu je znečištění zátoky Guanabara, která bude dějištěm jachtařských soutěží, a laguny Rodrigo de Freitas, kde pojedou veslaři a rychlostní kanoisté?

V prvním případě se Brazilci snaží zmírňovat následky vypouštění kanalizace do moře, ale základním problémem je déšť. Když bude sucho, voda bude relativně čistá. Když ale začne pršet, odtok se zvýší.

Ve druhé lokalitě má být při olympiádě přívod splašků do jezera uzavřen. Kanalizace se tam nemá vypouštět, ale i v tomto případě bude důležité, aby nepršelo. To by mohlo klapnout, neboť v srpnu bude období sucha. Momentálně je ale voda hodně nevábná.

V srpnu bude na jižní polokouli panovat zimní období. Jaké se dá v Riu očekávat počasí?

Teploty tam v kterémkoli ročním období dosahují třicítky. Když jsem byl v Riu loni v srpnu, zažil jsem nádherné slunečné dny. Může přijít i škaredější počasí a v noci pokles teplot, ale jediné, co může někomu vadit, je poměrně studené moře.

Obyvatelé Ria prý nejsou z olympiády příliš nadšení.

To se dá pochopit. Do zahájení zbývá ještě hodně týdnů, a tak není k nějakému nadšení důvod. Jsou to ale temperamentní Jihoameričané a ti se dokážou v pravý čas nadchnout. Myslím, že vytvoří skvělou atmosféru.

Letošním brazilským tématem číslo jedna je virus zika. Mohl by ohrozit olympiádu a sportovce?

Doufám, že ne. Mediální bublina kolem viru je mnohem víc nafouknutá v Evropě než v Jižní Americe. Tam se to příliš neřeší. Donedávna se ani moc nerozlišovalo, jestli má někdo virus zika nebo horečku dengue.

Náš šéflékař Jiří Neumann situaci podrobně monitoruje, čerstvé informace předáváme sportovním svazům, ale zatím se na to sportovci příliš nedotazují. Mě v Riu komáři pěkně pokousali a zatím jsem bez následků.

Rio je neblaze proslulé pouliční kriminalitou. Dostanou čeští sportovci nějaká doporučení?

Neměli by opouštět bezpečnostní perimetr a objevovat se na veřejných prostranstvích, a to zejména po setmění. Všechna rizika budou v bezpečnostním doporučení, ale připadá mi to skoro zbytečné, protože soudný člověk umí správně vyhodnotit, co si může dovolit.

Martin DoktorMartin DoktorAutor: Michael Tomeš E15

S jak početnou olympijskou výpravou Český olympijský výbor letos počítá?

V současné době má jistou účast zhruba šedesát závodníků. Kvalifikační soutěže ještě probíhají, v některých případech se účast v Riu určuje podle rankingu, což se neustále vyvíjí. Hodně bude záležet, jak začátkem července vyjde basketbalistům kvalifikace. Budou to mít hodně těžké, ale moc bych jim to přál.

Mít na olympiádě kolektivní sport by bylo skvělé. Pokud by postoupili, výprava by mohla mít něco přes 130 sportovců. Náklady se tak vyšplhají do desítek milionů. Cesta do Ria je proti minulé olympiádě v Londýně asi desetkrát delší a tím se prodražuje a komplikuje hlavně doprava materiálu.

Bude v Riu jako na jiných hrách v provozu Český dům?

Je důležitý pro prezentaci České republiky. Koncept bude podobný jako v Londýně, ale nepočítá se, že by fungoval v takovém rozsahu. Je to dané i vzdáleností, neboť do Ria určitě nedorazí takové množství osobností, fanoušků a partnerů.

Zajímavá bude jeho poloha v oblasti Barra. Bude totiž jen pět minut chůze od pláže. Filozofie se nyní upíná víc k tomu, aby si lidé olympiádu užívali doma. K tomu bude sloužit olympijský park na Lipně, s něčím podobným se počítá i v Plzni, Pardubicích a v Ostravě.

Kdy do Ria jako šéf české mise odcestujete?

Všechno začne odletem 20. července. O dva dny později budeme mít schůzku s organizačním výborem, kde se potvrdí počty našich sportovců a fakticky převezmewww. me klíče od našich objektů v olympijské vesnici.

Jaké povinnosti z vaší funkce vyplývají?

Mým úkolem bude pomocí štábu lidí z olympijského výboru výpravu organizačně řídit. Budu také objíždět jednotlivá sportoviště, abych viděl co největší počet našich závodníků a dodal jim podporu, ale to bude pro mne až číslo dvě. Prioritou bude zajistit servis pro jednotlivá odvětví, aby měla všechno důležité pro výkony sportovců a ti se mohli soustředit jen na své výkony.

Jak početný bude váš servisní tým?

Je to dané olympijskou chartou. Čísla jsou neúprosná a další místa se nedají koupit. Kvóta vychází z toho, kolik je ve výpravě sportovců, což v našem případě vychází zhruba na sedmdesát lidí v podpůrném týmu.

Kolik olympijských medailí od českých sportovců očekáváte?

To se dá těžko odhadovat. Přál bych si, abychom v Riu zopakovali Londýn, kde Češi vybojovali deset cenných kovů. To byl super úspěch a sportovce na to máme i tentokrát.

Na co se při olympiádě v Riu nejvíc těšíte?

Těším se všechny sporty. Přál bych si, aby se to jednotlivým odvětvím a lidem povedlo podle jejich přání, mohli se po soutěžích radovat z výsledků a výkonů a abychom pak společně oslavili nějaké ty medaile. To je na tom vždycky to nejpěknější.

Martin Doktor (41)
Bývalý vynikající rychlostní kanoista získal na OH 1996 v Atlantě dvě zlaté medaile, kromě toho se stal dvakrát mistrem světa. Po roce 2008 působil v roli reprezentačního trenéra českých kanoistů, ale před čtyřmi roky odešel „od vody“ a pracuje jako sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské mise.

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Milan Novotný
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!