Matovič má zelenou pro tvorbu vlády | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Matovič má pověření sestavit vládu. Chce více přímé demokracie, Kiska s tím má problém

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Vítěz slovenských voleb a lídr Obyčejných lidí a nezávislých osobností (OLaNO) Igor Matovič získal od prezidentky Zuzany Čaputové oficiální pověření sestavit vládu. Při pokusu o tvorbu koalice s ústavní většinou už však čelí prvním nesnázím. Některým stranám se nelíbí především plán na snižování kvóra pro platnost referend.

Aby Matovič disponoval většinou potřebnou k provádění ústavních změn, potřebuje získat podporu třech stran - Jsme rodina Borise Kollára, Svobody a solidarity (SaS) Richarda Sulíka a uskupení Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. „Jsem optimista,“ prohlásil předpokládaný budoucí premiér.

Strany Jsme rodina a SaS už potvrdily, že mají o účast ve vládě zájem. Kiska se netají se tím, že by preferoval kabinet bez účasti Kollárovy partaje. Nechce tak v tuto chvíli garantovat, že jeho strana do široké koalice vstoupí. Trvá totiž na souhlasu předsednictva strany, o záležitosti by mělo hlasovat ve čtvrtek.

Jak je na tom slovenská ekonomika? Ficovi nástupci musí dát Slovákům vizi

Hned po zahájení jednání se také ukázalo, že názorové sjednocení nebude jednoduché. Spory se rozhořely hlavně o budoucí podobu referend. OLaNO by rádo na Slovensku posílilo prvky přímé demokracie. „Demokracie je vláda lidu, a pokud chceme znát jeho názor, je třeba se na něj zeptat,“ píše se v programovém prohlášení strany. Upozorňuje přitom na to, že referendum ve své stávající podobě je takřka nefunkční, protože k němu zřídkakdy přijde přes padesát procent voličů. Při nižší účasti není hlasování platné.

Matovič chce proto snížit kvórum pro platnost referend na 25 procent zúčastněných. O zásadních věcech by tak mohlo teoreticky rozhodnout pouhých třináct procent voličů. S tím nesouhlasí SaS ani Za lidi. „Máme závažné obavy,“ řekl podle deníku Sme Kiska. Za takových podmínek by hrozilo, že výrazná menšina voličů odhlasuje například vystoupení z Evropské unie či NATO, obává se Kiskova strana. Matovičovi Obyčejní lidé namítají, že takto nízká hranice by platila spíše pro lokální hlasování, u celostátních by podle nich bylo možné stanovit jinou.  

ANALÝZA: Matovič má šanci na vládu s ústavní většinou

Dalším problematickým bodem mohou být prověrky soudců. Strany se vesměs shodují na tom, že po vraždě novináře Jána Kuciaka a skandálech kolem podnikatele Mariana Kočnera je nutná očista soudnictví. OLaNO chce zavést nejen systém prověřování bezúhonnosti soudců, ale také hodnocení jejich práce včetně zodpovědnosti za průtahy řízení. SaS a Za lidi však dávají najevo, že své plány na změny v justici považují za povedenější. Předpokládá se tak, že o křeslo ministra spravedlnosti bude velký boj. Podle aktuálních informací je favoritkou Mária Kolíková z Kiskovy partaje.

Některé strany už před volbami projevovaly obavy, že je Matovič bude vydírat prosazováním nových norem podle výsledků své předvolební internetové ankety. V ní lidé vyjádřili zájem například o zavedení hmotné zodpovědnosti politiků, zabezpečení operace pro onkologické pacienty do čtrnácti dnů či bezplatnou dopravu pro děti, studenty, důchodce a vozíčkáře. Matovič nyní potvrdil, že výsledky ankety musejí být zahrnuty do vládního programu. Kollár říká, že body ještě ani nečetl.

Komentář Michala Půra: Slovenské volby přinesly výprask liberálů. Naděje ve slovenského Bártu jsou ošemetné

Další boje o křesla

Slovenská média předpokládají, že osm ministerstev v novém kabinetu připadne OLaNO, tři Jsme rodina a po dvou získají SaS a Za lidi. Kollár, který by se mohl stát šéfem parlamentu, usiluje zejména o rezorty obrany a dopravy. O dopravu ale dopředu projevovalo zájem také OLaNO, pro které je jednoznačnou prioritou vnitro a hodně stojí i o zdravotnictví. Pro SaS je klíčové získat nějaký ekonomický post a je dost možné, že se Sulík stane ministrem financí. Strana Za lidi by zase mohla obsadit důležité křeslo ministra zahraničí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!