Mayovou čeká klíčové hlasování. Chce poslance dotlačit do časového presu, tvrdí analytik | E15.cz

Mayovou čeká klíčové hlasování. Chce poslance dotlačit do časového presu, tvrdí analytik

Eliška Kubátová - Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jednání o brexitu se dostávají do kritické fáze. Budou to právě následující dva týdny, které patovou situaci dají do pohybu. Ví to i britská premiérka Theresa Mayová, která se přesto zdá být stále zoufalejší. Její vyjednavači se z Bruselu vrátili s prázdnýma rukama. Už v úterý přitom přijde na řadu klíčové hlasování britských poslanců o dohodě, kterou Mayová loni vyjednala, slíbené ústupky ale z unie nevymámila. Je proto víc než pravděpodobné, že poslanci dohodu opět zamítnou. Vše tedy směřuje k odkladu brexitu.

„Podpořte ji a Spojené království odejde z EU. Odmítněte ji a nikdo neví, co se stane,“ snažila se dnes Mayová přesvědčit poslance, aby brexitovou dohodu za čtyři dny schválili. Během projevu ve východoanglickém městě Grimsby však vyslala vzkaz také zbytku Evropské unie: „Udělejme, co je nezbytné k tomu, aby poslanci dohodu v úterý podpořili,“ prohlásila Mayová a naznačila tak unijním lídrům, aby přistoupili na změny ohledně irské pojistky, díky kterým by se zvýšila šance na schválení.

Pronesená slova jsou dalším projevem zoufalství britské premiérky. Už koncem loňského roku – když bylo jasné, že nemá pro brexitovou dohodu v parlamentu podporu – britským poslancům slíbila, že s Evropskou unií vyjedná změny smlouvy tak, aby ji poslanci nakonec schválili a podařilo se odvrátit černý scénář odchodu bez dohody. To se ale nestalo a s prázdnýma rukama se tento týden vrátili z Bruselu i britští vyjednavači v čele s generálním prokurátorem Geoffrey Coxem.

Cox podle médií přišel se dvěma návrhy – buď irskou pojistku nahradit jakousi „minipojistkou“, nebo vytvořit arbitrážní panel, který by o pojistce rozhodoval, pokud se alternativu nepodaří nalézt. Vrátil se ale s nepořízenou. Evropská unie totiž dlouhodobě trvá na tom, že se dojednaný text smlouvy měnit nebude, a britské straně je ochotná nabídnout pouze doplňující ujištění, která ale nebudou součástí dohody a nebudou tedy právně závazná.

O dohodě, kterou Mayová přislíbila pozměnit, se má v Dolní sněmovně hlasovat už v úterý. Vzhledem k tomu, že se britské premiérce a jejímu týmu nepodařilo v Bruselu dojednat vůbec nic, je velmi pravděpodobné, že ji poslanci 12. března opět zamítnou. Brexitovou smlouvu Mayové poprvé smetli ze stolu v polovině ledna rozdílem 230 hlasů. Očekávaná úterní porážka zřejmě nebude tak drtivá, podle odhadů by však stále mohlo jít až o sto hlasů – navíc s tím rozdílem, že zatímco v lednu do plánovaného termínu brexitu zbývaly víc než dva měsíce, v úterý to bude pouhých 17 dní.

„Strategie premiérky je od začátku taková: dotlačit poslance do časového presu a probudit v nich nějaký nadstranický rozum, aby schválili dohodu a zvrátili scénář brexitu bez dohody. Nevím ale, na kolik z nich může taková strategie zafungovat, protože debata o brexitu je už tak strašně vyhrocená, že kdyby někteří poslanci, kteří byli dlouhodobě proti dohodě, uhnuli, budou považováni za zrádce vlastní myšlenky,“ vysvětluje pro INFO.CZ odborník na EU z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Ondřej Mocek, proč poslanci zřejmě budou i napodruhé hlasovat proti dohodě.

Mayová fungování EU nepochopila

Strategie zahnat poslance do kouta a postavit je jen pár týdnů před 29. březnem před těžkou volbu – buď dohoda, nebo brexit bez dohody, nebo dokonce žádný brexit – tak premiérce s největší pravděpodobností v úterý nevyjde. Pokud dohodu zamítnou, ve středu budou poslanci hlasovat o možnosti odchodu Británie bez dohody. I to s největší pravděpodobností neprojde a v takovém případě pak bude na stole rozhodování, zda by měl být termín brexitu odložen. 

Právě k tomuto scénáři teď všechno směřuje. Premiérka připouští odklad jen o dva měsíce – jedině tak se podle ní dá vyhnout neřízenému brexitu, ačkoli na ten fakticky může dojít i po této lhůtě. Důvod je jednoduchý: jde o příliš krátkou dobu, během které se situaci nejspíš nepodaří odblokovat. Evropa s Británií by se tak za dva měsíce zřejmě opět dostaly do stejné situace, v jaké jsou dnes. „Co je ksakru záměr tohoto prodloužení? (Mayová) nemá žádný plán a my to víme,“ stěžuje si podle serveru Politico jeden z bývalých členů britského kabinetu.

Pokračování článku si můžete přečíst na webu INFO.cz >>>

Autor: Eliška Kubátová - Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video