Merkelová podporuje vojenskou spolupráci na úrovni Evropské unie

„Evropská armáda není od toho, aby byla hned nasazena. Ale společná armáda Evropanů by Rusku dala najevo, že to s obranou hodnot Evropské unie myslíme vážně,“ řekl Juncker. Dodal také, že by jednotná armáda pomohla unii vytvářet společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.
Místopředseda parlamentní frakce ruské vládní strany Jednotné Rusko Franc Klincevič ale Junckerův návrh již kritizoval. Podle agentury TASS je toho názoru, že evropské vojsko by mohlo být v případě svého vzniku provokačním prvkem. „V jaderné éře další armády nepřinášejí žádnou dodatečnou bezpečnost,“ dodal.
O vytvoření společné evropské armády se hovoří již řadu let. Za jeden z klíčových problémů jejího vzniku je pokládán fakt, že unijní země nesdílejí stejnou vojenskou politiku. Ačkoli je většina států evropské osmadvacítky součástí Severoatlantické aliance (NATO), v případě Irska, Rakouska, Švédska, Finska a Kypru tomu tak není.
Ministr obrany neutrálního Rakouska Gerald Klug se už proti Junckerově plánu ohradil. Podle něj to je neslučitelné s oficiálním postojem této alpské republiky.