Mexická ekonomika do roku 2050 překoná Rusko, předpovídá studie | E15.cz

Mexická ekonomika do roku 2050 překoná Rusko, předpovídá studie

Mexico City (ilustrační foto)
Mexico City (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antony Stanley via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žebříček nejvýkonnějších ekonomik světa se do roku 2050 výrazně promění. Podle studie Economist Intelligence Unit (EIU) bude globální jedničkou Čína, následovaná USA a Indií. Z první desítky vypadnou Itálie a Rusko, nahradí je Mexiko a Indonésie.

Čína jako nejlidnatější země na světě překoná nominální hodnotou hrubého domácího produktu (HDP) Spojené státy už v roce 2026, předpovídá studie. Do roku 2050 budou prý Indie s Čínou bohatší než dalších pět zemí dohromady - Indonésie, Německo, Japonsko, Brazílie a Velká Británie. Výsledky studie zveřejnila agentura Bloomberg.

Nominální hodnota HDP (v miliardách dolarů)

Nominální hodnota HDP Autor: Repro EIU

Při zohlednění příjmů na hlavu zpráva EIU předpovídá razantní růst Číně, která by měla do roku 2050 téměř dorovnat Japonsko. Asie v globálu by měla do roku 2050 tvořit 53 procent globálního HDP, přičemž Evropa zaznamená naopak pokles.

Studie EIU předkládá také pohled na vývoj populace v produktivním věku. Výrazný růst bude patrný v Africe a na Blízkém Východě. Na druhou stranu Evropa a východní Asie se údajně propadne - například rychle stárnoucí Japonsko prý čeká do roku 2050 propad o více než 25 procent. O moc lépe na tom podle studie nebudou ani Jižní Korea, kde dojde k poklesu populace v produktivním věku o 18 procent. Dokonce i Čína jako očekávaný ekonomický lídr zažije pokles populace v produktivním věku o 17 procent.

V rámci evropských zemí, jako je Německo, Řecko a Portugalsko klesne objem ekonomicky aktivního obyvatelstva o více než pětinu, dodává EIU.

Největší pokles objemu pracovní síly (v milionech)

Největší pokles objemu pracovní síly (v milionech) Autor: Repro EIU

Razantní ekonomický rozvoj Indie a Číny by měl oběma asijským obrům zajistit větší politický vliv, píše EIU. „Čína a Indie získají mnohem větší roli v řešení globálních otázek, jako jsou změna klimatu, mezinárodní bezpečnost či globální ekonomická vláda,“ tvrdí EIU. Ve střednědobém horizontu tak současný globální lídr USA bude muset uznat Indii a Čínu jako důležité hráče na světové scéně a přizpůsobit tomu fungování mezinárodních institucí, uzavírá studie.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video