Mise Artemis se opět odkládá, startu zabránil další únik paliva

Z floridského mysu Canaveral má dnes podle plánu americké vesmírné agentury NASA odletět raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion, který bez posádky obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. Mise nazvaná Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc

Z floridského mysu Canaveral má dnes podle plánu americké vesmírné agentury NASA odletět raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion, který bez posádky obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. Mise nazvaná Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc Zdroj: Reuters

Vesmírná agentura NASA opět odložila vyslání rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Start mise nazvané Artemis z floridského mysu Canaveral byl tentokrát zrušen kvůli úniku paliva. Modul NASA bez posádky má v plánu obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, dvouhodinové časové okno pro start se mělo otevřít ve 20:17 našeho času. Mise Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.

Půl století po konci éry programu Apollo plánuje americká vesmírná agentura NASA uskutečnit dlouho očekávaný první let programu Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. SLS s modulem Orion bez posádky obletí Měsíc a v případě úspěchu se po 42 dnech vrátí zpět na Zemi.

První termín pro start testovací mise, kterou budou v případě úspěchů následovat cesty na Měsíc s posádkou, byl plánovaný na pondělí 29. srpna. Technici ale zjistili problém s jedním ze čtyř raketových motorů SLS, který se nechladil na požadovanou teplotu minus 250 stupňů Celsia a místo toho byl o pět stupňů Celsia teplejší.

Aby se předešlo stejné chybě, chystala NASA na dnešní start pozměněný proces tankování paliva. Ani to ale nepomohlo a i tentokrát se při tankování objevil únik vodíkového paliva. Inženýři se nejprve pokoušeli problém odstranit, ředitel letu ale následně rozhodl o jeho odložení.

Ambiciozní plán počítá s kolonií na Měsíci

Cílem testovací mise Artemis I je plně otestovat vše od rakety a modulu, přes fungování řídicího střediska na Zemi, po dopady na budoucí posádku. Systémy plánuje NASA zatížit na maximum a v rámci testu získat poznatky o odolnosti tepelného štítu Orionu. Vyzkouší si také vylovení modulu po dopadu do oceánu. Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí lety na Mars.

Šestitýdenní testovací let je riskantní a v případě dílčího selhání může být zkrácen, upozornila NASA. „Raketu a modul zatížíme a otestujeme. Donutíme je dělat věci, které bychom s posádkou nikdy nedělali, abychom se pokusili zajistit co největší bezpečnost,“ řekl agentuře AP šéf NASA Bill Nelson.

Pokud vše půjde podle plánu, loď s posádkou by mohla při misi Artemis II obletět Měsíc v roce 2024 a NASA plánuje, že v rámci mise Artemis III do konce roku 2025 na povrchu Měsíce přistanou dva lidé. Dalších misí by se podle dohody mezi Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a NASA měli zúčastnit i evropští astronauti. ESA plánuje jejich přistání na Měsíci do konce desetiletí. Čeká se ale ještě na oficiální rozhodnutí americké agentury i na výsledek předchozích misí.

Cena mise Artemis I přesahuje čtyři miliardy dolarů (98,6 miliard korun). Celkové náklady na lunární program, který se prodražil o miliardy dolarů a je o několik let opožděn, se i s vývojem technologií a dlouhým testováním zatím vyšplhaly na 93 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Pozornost se při startu upře zejména na novou raketu SLS, pro kterou NASA do budoucna zvažuje méně technické a zajímavější jméno. SLS, která je vysoká 98 metrů, je útlejší a kratší než rakety Saturn V, které před 50 lety vynesly do vesmíru 24 astronautů v rámci programu Apollo. Přídavné raketové motory se od rakety odpojí po dvou minutách. Dvě hodiny po vzletu se odpojí modul Orion, který bude na cestě k Měsíci a zpátky pohánět Evropský servisní modul (ESM).

VIDEO: Kde přistanou astronauti při návratu na Měsíc

 

Artemis navazuje na program Apollo

Modul Orion je vysoký tři metry a vejdou se do něj čtyři astronauti. Při misi Artemis I ho budou obývat tři figuríny. Jedna, ve veřejné soutěži pojmenovaná velitel Moonikin Campos, představuje úplné lidské tělo a oblečená do oranžového overalu se usadí v kapitánském křesle. Další dvě místa obsadí torza vyrobená z materiálů, které napodobují lidské kosti, měkké tkáně a orgány dospělé ženy. Neúplné figuríny pojmenované Zohar a Helga budou vybavena tisíci senzory a detektory, které budou mimo jiné sledovat úroveň radiace. Zohar také otestuje ochrannou vestu z Izraele. Na palubě poletí i ovečka Shaun, postavička z animovaného seriálu pro děti.

Mezi lety 1969 až 1972 kráčelo po povrchu Měsíce v rámci šesti misí Apollo 12 astronautů. Při těchto misích lidstvo prozkoumalo pouze oblasti okolo lunárního rovníku. Pro budoucí mise Artemis NASA oznámila 13 možných míst přistání okolo jižního pólu Měsíce, kam plánuje v nové generaci vesmírných průzkumníků vyslat i první ženu a prvního člověka jiné než bílé pleti.

Start často sledují statisíce lidí

Start rakety na Měsíc bývá na Floridě atrakcí pro fanoušky, kterých se někdy do okolí mysu Canaveral sjíždějí i statisíce.

Pro vesmírné nadšence je poblíž nejlepších výhledů na startovací rampu jen omezený počet parkovacích míst. Hotely na pobřeží jsou zarezervováné dlouho dopředu