Místo sankcí reparace? Moskva žádá po Německu biliony eur | e15.cz

Místo sankcí reparace? Moskva žádá po Německu biliony eur

Vladimir Putin během 70. výročí osvobození Osvětimi
Vladimir Putin během 70. výročí osvobození Osvětimi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dolní komoře ruského parlamentu vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým wehrmachtem v letech druhé světové války. Účet s výslednou sumou chtějí Berlínu předložit jako požadavek válečných reparací. Má prý jít o tři biliony eur (83 biliony korun).

Podle poslance Michaila Děgťarjova jde o stále otevřenou a velmi aktuální otázku. „Německo nezaplatilo SSSR žádné reparace za ničení a zvěrstva spáchaná za války,“ řekl poslanec listu Izvestija. S východním Německem, které se stalo sovětským spojencem, byla uzavřena dohoda o zániku reparačních nároků, připomněl. „Se západním Německem a tím spíš s pozdější sjednocenou Spolkovou republikou žádná taková smlouva uzavřena nebyla,“ uvedl Děgťarjov.

Rusko jako následnický stát Sovětského svazu má podle něj právo požadovat na Německu reparace i nyní. Podle předběžných odhadů ruských poslanců by mělo jít o částku nejméně tři biliony eur v nynějších cenách. Děgťarjov doufá, že nároky vznesou i ostatní následnické státy SSSR včetně Ukrajiny.

Odveta za sankce

Poslanec neskrývá, že motivem jeho návrhu jsou sankce, které Evropská unie zavedla proti Rusku po anexi Krymu a proruské vzpouře na východě Ukrajiny. „Nezaplatili ani kopejku reparací a navíc dál v rámci Evropské unie nezákonnými sankcemi poškozují Rusko,“ konstatoval Děgťarjov.

Podle ruského tisku podobné nároky vznesly i nový řecký premiér Alexis Tsipras. Německo v reakci na jeho návrhy uvedlo, že nic platit nehodlá, uvedl moskevský rozhlas. Skepse panuje i v ruských diplomatických s politických kruzích. Podle šéfa branného výboru Státní dumy Vladimira Komojedova je výplata reparací možná jen na základě mezistátní smlouvy, jejíž uzavření je 70 let po konci války nereálné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video