MMF: Ukrajina nesmí odepsat dluhopisy v držení Ruska

Ukrajina

Ukrajina Zdroj: ctk/AP

Ukrajinské dluhopisy ve vlastnictví Ruska v objemu tří miliard dolarů (74,7 miliardy korun) a vydané v prosinci 2013 jsou oficiální státní dluh. Rozhodla o tom výkonná rada Mezinárodního měnového fondu. Potvrdila tak tvrzení Ruska, které se odmítá se svými dluhopisy zúčastnit dohody o restrukturalizaci dluhu, protože tvrdí, že tento dluh není komerční, ale oficiální státní pomoc.

MMF uvedl, že dostupné informace ohledně ukrajinského dluhu potvrzují tvrzení Ruska, že vydané eurobondy jsou státní půjčkou. Nemělo by se tak s nimi zacházet jako s komerčním dluhem.

Ukrajinské ministerstvo financí zopakovalo, že nebude schopné splatit celý dluh 20. prosince. Ujistilo však, že chce jednat s Ruskem o možnosti restrukturalizace tohoto dluhu. „Čekáme na návrh od Ukrajiny, který bude brát v úvahu nové rozhodnutí MMF,“ řekl agentuře Interfax ruský ministr financí Anton Siluanov. „Jsme připraveni ho zvážit,“ dodal s tím, že Rusko má připravený akční plán.

Věřitelé odepíší pětinu dluhu

Ukrajina se letos v říjnu dohodla s většinou majitelů dluhopisů na restrukturalizaci svého dluhu, která zahrnuje odpis dluhu ve výši 20 procent a prodloužení splatnosti. Rusko však dohodu odmítlo s odůvodněním, že jeho dluh není komerční, a požaduje splacení celé hodnoty dluhopisů, jejichž splatnost je 20. prosince. MMF nyní tvrzení Ruska potvrdil.

Dluhopisy vydala vláda sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než po masových protestech v roce 2014 Janukovyč uprchl z Ukrajiny. Ukrajina se nyní připravuje na to, že dluh nesplatí. Rozhodnutí MMF zvyšuje tlak na ukrajinskou vládu, aby začala jednat s Ruskem o restrukturalizaci tohoto dluhu.

Fond podpoří i nesplácející země

MMF nesmí poskytovat pomoc zemím, které neplní své závazky. Tento měsíc však oznámil, že změní pravidla poskytování úvěrů, aby mohl dále podporovat ty země, které nebudou schopny splácet dluh zahraničním vládám či mezinárodním institucím. Změna má pomoci hlavně Ukrajině v případě, že Rusku nesplatí dluh. Nicméně podmínky stanoví, že věřitelská země se bude snažit jednat o restrukturalizaci tohoto dluhu. Ukrajina tak bude muset překonat mrazivé vztahy s Ruskem a pokusit o dvoustrannou dohodu o dluhu.

V listopadu ruský prezident Vladimir Putin Ukrajině nečekaně navrhl restrukturalizaci dluhu, která by spočívala v tom, že Kyjev bude mít na splacení dluhu další tři roky. Zaplatil by ve třech splátkách, z nichž první by se uskutečnila až v příštím roce. Rusko za to ale požaduje západní garance. Ukrajina však na nabídku neodpověděla.

Ruský ministr financí Anton Siluanov na počátku tohoto měsíce prohlásil, že po termínu splatnosti, tedy po 20. prosinci, dostane Ukrajina deset dní na to, aby splatila dluh, anebo aby přistoupila na restrukturalizaci, jak ji navrhl Putin. Pokud tak neučiní, zahájí Moskva proti Kyjevu právní kroky.