MMF už pošesté zhoršil předpověď, svět poroste nejméně od krize

Kouřící továrna

Kouřící továrna Zdroj: E15 Anna Vackova

ČTK
Růst světové ekonomiky letos zpomalí na 2,9 procenta, což bude nejméně od globální krize před čtyřmi lety. Příští rok pak růstové tempo oživí jen mírně a dosáhne 3,6 procenta. V podzimní prognóze to předpověděl Mezinárodní měnový fond, který tak zhoršil svou globální předpověď na letošní rok už pošesté za sebou.

K novému zhoršení odhadu organizaci donutil výrazný útlum zemí rozvíjejícího se světa v čele s Čínou, Indií a Ruskem. Fond zhoršoval svůj výhled pro letošní rok každé čtvrtletí od loňského jara, kdy ještě předpovídal, že světová ekonomika vzroste o 4,1 procenta.

Až do tohoto léta ke zpomalení globální ekonomiky nejvíc přispívala dluhová krize a recese v eurozóně, ve druhém čtvrtletí se už ale země eura z propadu vymanily, naopak útlum se prohloubil v Asii a Rusku. Podle dřívější definice fondu, která platila do roku 2009, znamená pokles ročního tempa růstu pod tři procenta globální recesi.

Pro vyspělý svět MMF letos očekává stejně jako v posledním odhadu růst o 1,2 procenta a v příštím roce zrychlení na dvě procenta. Výhled pro mladé tržní a rozvojové ekonomiky naproti tomu fond zhoršil na 4,5 procenta z dosavadního pětiprocentního odhadu. V roce 2014 měnový fond v této skupině zemí čeká oživení jen těsně nad pět procent.

Vývoj ekonomik od roku 1990:Vývoj světové ekonomiky dle MMFVývoj světové ekonomiky dle MMF | MMF(Vysvětlivky: šedá barva označuje celý svět, červená rozvíjející se ekonomiky a modrá vyspělé státy. Zdroj: MMF)

Zvlášť výrazně snížil fond letošní výhled pro Indii, Rusko a Mexiko. Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, podle fondu letos dál zpomalí na 7,6 procenta a příští rok až na 7,3 procenta.

Dynamiku vyspělého světa potáhnou příští rok Spojené státy. Jejich ekonomika by měla z letošního útlumu zrychlit na 2,6 procenta. MMF ovšem předpokládá, že nynější období ochromení vládní činnosti kvůli rozpočtovým sporům bude velmi krátké a že se politici dohodnou i na zvýšení limitu pro zadlužení, k němuž se Washington dostane příští týden. Pokud se to nestane, podkope to podle fondu nejen americkou, ale celou světovou ekonomiku.

Bez zvýšení dluhového limitu by americká vláda neměla peníze na splácení svých závazků. „Důsledky neschopnosti splácet dluhy by se projevily okamžitě,“ řekl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. „Považujeme to za málo pravděpodobné, ale kdyby se to stalo, mělo by to citelné dopady,“ dodal. Varoval přitom, že jedním z důsledků by pravděpodobně byla nová hospodářská recese v USA.

Zřetelně také oživí eurozóna, která po letošním poklesu o 0,4 procenta přejde příští rok k jednoprocentnímu růstu. Tlačit vpřed by ji mělo Německo, které už letos poroste o půl procenta a v roce 2014 zrychlí na 1,4 procenta. Překvapila Velká Británie, které MMF zlepšil odhad nejvíce ze všech velkých zemí.

Pro českou ekonomiku měnový fond zhoršil výhled již v srpnu, kdy předpověděl, že ji letos čeká pokles o 0,4 procenta. Zotavení z recese lze očekávat až příští rok, kdy by ekonomika měla vykázat růst o 1,5 procenta, uvedl fond po srpnových oficiálních konzultacích v ČR.