Mogherinová: Země s trestem smrti nemůže být členem EU

Žádná země se nemůže stát členem Evropské unie, pokud má ve svém právním řádu trest smrti. Novinářům to dnes řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Dopoledne se v Bruselu shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se svým americkým kolegou Johnem Kerrym, že Turecko musí po nedávné porážce puče udržet právní stát a vysokou úroveň demokracie.
Turecko je dlouholetým kandidátem na členství v unii. Rozhovory o přistoupení se zintenzivnily po jarní dohodě mezi EU a Ankarou, která přispěla k uzavření balkánské migrační trasy. V reakci na nedávný puč ale turecké úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a v zemi se začalo mluvit právě o možnosti obnovit trest smrti.
„Ráda bych to řekla zcela jasně… Žádná země se nemůže stát členem EU, pokud zavede trest smrti, to je zcela jasné z našeho společného práva,“ prohlásila Mogheriniová na tiskové konferenci s Kerrym. Podotkla také, že volání EU a USA po udržení demokratických institucí se týká také parlamentu.
Šéfka diplomacie EU také připomněla, že Turecko je členem Rady Evropy a jako takové je vázáno Evropskou úmluvou o lidských právech, která je ohledně trestu smrti také zcela jednoznačná.
Mogheriniová navíc upozornila, že evropská a americká podpora legitimních tureckých institucí proti pokusu o ozbrojený převrat, „není výmluvou“ k tomu, aby se země vzdálila právnímu státu a ochraně lidských práv. Je to podle ní zásadní především pro Turecko samotné a jeho obyvatele.
Americký ministr Kerry připomněl, že také NATO, jehož je Turecko členem, má své požadavky týkající se demokracie. „NATO bude samozřejmě velmi pečlivě sledovat, co se děje. A já doufám, že Turecko se posune směrem, o kterém oni sami mnohokrát říkali, že je základem jejich státu,“ prohlásil šéf americké diplomacie.
Masovému zatýkání po puči v řadách armády a justice se dnes při příchodu na jednání v Bruselu podivili někteří ministři zahraničí zemí EU. Eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn dokonce poznamenal, že seznamy osob k zatýkání byly zřejmě připraveny už před samotným pučem v noci z pátku na sobotu.