Moody's prý tlačila na zaměstnance, aby vylepšovali svá doporučení | E15.cz

Moody's prý tlačila na zaměstnance, aby vylepšovali svá doporučení

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Patrick Sinkel

ČTK

Manažeři ratingové agentury Moody's Investors Service ovlivňovali své analytiky a nepřípustným způsobem zasahovali do jejich práce. Tvrdí to jeden z nich, analytik William Harrington, který už v Moody's nepracuje. Agentura podle něj na zaměstnance tlačila, aby vydávali příznivá doporučení ke strukturovaným investičním produktům odvozeným od hypoték. Právě pro tyto nástroje se pak za finanční krize vžil název toxická aktiva. Moody's obvinění odmítá.

„Vedení společnosti Moody's a vedení společnosti Moody's Corporation, stejně jako správní rada této firmy, je zcela zodpovědné za nízkou kvalitu předchozích analytických rozhodnutí, která se v Moody's vydávala a která předznamenala finanční krizi,“ napsal Harrington ve zprávě o 78 stranách, kterou už má na stole americká Komise pro cenné papíry (SEC). Analytici se podle Harringtona nemohli nezávisle rozhodovat, ze strany vedení agentury pociťovali nátlak a zastrašování.

„Nemůžeme dostatečně zdůraznit, jak velkou důležitost Moody's přikládá kvalitě našich ratingů a integritě procesů, na jejichž základě se ratingy vytvářejí,“ reagoval mluvčí ratingové agentury Michael Adler. „Právě proto máme silné ochranné mechanismy, abychom oddělili komerční a analytické aspekty naší práce, a aby o ratingové známce rozhodoval výbor, nikoliv sám analytik,“ dodal mluvčí.

Bývalý analytik ale věc vidí jinak. „Opakované ovlivňování, které management uplatňoval ve výborech, hovoří samo za sebe. Výsledkem byly prázdné názory (na kvalitu zástavních cenných papírů), které se naprosto lišily od soukromých názorů ve výborech a které nebyly platné ani chvíli po zveřejnění,“ sdělil Harrington.

Dopis, který bývalý zaměstnanec agentury odeslal burzovní komisi, má datum 8. srpna. Odeslán byl jako reakce na návrh regulace ratingových agentur, který SEC nastínila ve zprávě o 517 stranách. Obvinění, která ve své zprávě bývalý analytik vznesl, jsou podobná těm, jimiž už se začalo ve Spojených státech zabývat ministerstvo spravedlnosti. To vyšetřuje činnost ratingové agentury Standard & Poor's (S&P).

Zdroj agentury Reuters uvedl, že americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá, co chtěli za finanční krize s ratingy dělat analytici S&P, a co ve skutečnosti udělali na pokyn někoho jiného. Další zdroj sdělil, že ministerstvo také vyšetřuje agenturu Moody's, a to v souvislosti s ratingy přidělovanými za finanční krize strukturovaným finančním produktům. Přesný cíl tohoto vyšetřování ale není jasný.

Výbor amerického Senátu došel před časem k závěru, že agentury Moody's a S&P přispěly k rozpoutání finanční krize, neboť vydávaly příliš optimistická doporučení k cenným papírům označovaným jako toxická.

Američané mají od loňska zákon o reformě fungování finančních trhů, jejímiž autory jsou demokratičtí zákonodárci Christopher Dodd a Barney Frank. Reforma se i rok od prezidentova podpisu zavádí do praxe jen s velkými obtížemi, nicméně jedním z jejích aspektů je i přísnější regulace ratingových agentur. Transparentnější má být například metodologie, kterou při stanovování ratingu agentury používají, obtížnější by měl ale být také střet zájmů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.