Mořský strážce. NATO zahájí ve Středomoří námořní operaci | E15.cz

Mořský strážce. NATO zahájí ve Středomoří námořní operaci

Skupina válečných lodí NATO
Skupina válečných lodí NATO
• 
ZDROJ: U.S. Navy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severoatlantická aliance spustí novou námořní bezpečnostní operaci ve Středozemním moři s názvem Sea Guardian (Mořský strážce). Na summitu NATO to oznámil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance chce podle něj v centrálním Středomoří úzce spolupracovat s loďmi operace Sophia, kterou Evropská unie spustila v reakci na migrační krizi.

Rozsah nové alianční operace bude podle Stoltenberga široký - od sběru zpravodajských informací přes boj s terorismem až po výcvikové možnosti. „Konkrétní úkoly budeme definovat podle konkrétních potřeb,“ uvedl Stoltenberg s tím, že nyní si plánovači NATO sednou se svými partnery z EU aby zjistili, jak nejlépe kombinovat možnosti obou organizací.

Stavět přitom NATO i unie mohou na úspěšné vzájemné spolupráci v Egejském moři, kde alianční plavidla pomáhají úsilí EU zastavit příliv uprchlíků z Turecka do Řecka. To se v zásadě podařilo, také v důsledku jarní dohody mezi unií a Ankarou. Do středu pozornosti EU se tak opět dostala migrační trasa v centrálním Středomoří, kde především z Libye míří k italským břehům stále přibližně stejné počty především ekonomických migrantů jako loni.

Generální tajemník NATO dnes připomněl páteční podpis deklarace o spolupráci aliance s Evropskou unií: znamená to podle něj skutečně novou úroveň kooperace v mnoha oblastech od kyberprostoru po námořní operace. „Jen v minulém měsíci jsme udělali víc než za předchozích 13 let,“ poznamenal Stoltenberg.

Potvrdil také, že nová námořní operace NATO ve Středozemním moři vznikne transformací letité akce Active Endeavour (Aktivní úsilí), která byla jako poměrně úzce zaměřená protiteroristická operace spuštěna v roce 2001 v reakci na teroristické útoky v USA.

Minisummit bude za rok v Bruselu
Další summit NATO se bude konat příští rok v Bruselu. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle českého ministra obrany Martina Stropnického by se mohl konat pravděpodobně příští rok v květnu nebo v červnu.

Pracovně je schůzku lídrů NATO označována za minisummit, řekl Stropnický. V Bruselu se šéfové států a vlád zemí aliance v souvislosti s otevřením nové centrály NATO a s americkými prezidentskými volbami.

Konání summitu NATO v Bruselu dnes uvítal také belgický ministr zahraničí Didier Reinders s tím, že se bude jednat právě o otevření nového aliančního velitelství.

Alianční vrcholné schůzky se zpravidla konají jednou za dva roky, nyní lídři NATO jednají ve Varšavě. Stropnický proto chystaný setkání v Bruselu označil za mezisummit a minisummit.

Za jeden z důvodů jeho svolání označil americké volby, které se uskuteční na začátku listopadu letošního roku. USA platí největší část nákladů na společnou obranu, změna v prezidentském křesle proto je pro NATO klíčová. V předvolební debatě ve Spojených státech navíc zaznívají hlasy o nutnosti reformy aliance, ale i o zbytečnosti této organizace. Předpokládaný republikánský kandidát Donald Trump ji označil za překonanou a zbytečně nákladnou pro rozpočet USA. Rozpad NATO by podle něj nic neznamenal.

Dalším důvodem pro svolání mezisummitu je podle Stropnického chystané otevření nové alianční budovy v Bruselu. Odhadl, že konat by se mohl v květnu nebo v červnu.

NATO pošle do Polska a Pobaltí čtyři prapory, konfrontaci s Ruskem nechce

Rusko a USA se obviňují z nebezpečných manévrů ve Středozemí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video