Mursího trest je fraška. Zahraničí kritizuje rozsudek smrti | E15.cz

Mursího trest je fraška. Zahraničí kritizuje rozsudek smrti

Muhammad Mursí
Muhammad Mursí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptský soud v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy nyní zakázaného islamistického Muslimského bratrstva. Byli odsouzeni za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem při jeho plánování. Spojené státy vyjádřily nad trestem znepokojení, mezinárodní organizace ochránců lidských práv Amnesty International (AI) ho označila za frašku.

Hrdelní trest musí ještě potvrdit velký muftí, který je v Egyptě nejvyšší náboženskou autoritou. Konečný verdikt by tak soud měl oznámit 2. června.

Americká diplomacie ve svém prohlášení uvedla, že je „hluboce znepokojena dalším masovým rozsudkem smrti“. „Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků, které jsou vynášeny způsobem, jenž odporuje mezinárodním závazkům Egypta,“ dodal nejmenovaný diplomat.

Sobotní verdikt je fraška, tvrdí AI

Podle organizace Amnesty International je sobotní verdikt „fraškou založenou na neplatných procedurách“. Rozsudek kritizoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který v této souvislosti obvinil Západ z pokrytectví. Vadí mu, že západní země neprotestují proti současnému egyptskému prezidentovi Abdal Fattáhu Sísímu, který vedl vojenský puč proti Mursímu, ani proti trestům smrti, ve velkém počtu vynášeným nad členy Mursího Muslimského bratrstva.

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč vedený současným prezidentem Sísím.

Jen několik hodin poté, co byl v Káhiře vynesen rozsudek nad Mursím, byli na Sinajském poloostrově zastřeleni tři soudci. Muži cestovali autem ve městě Aríš, když je přepadli ozbrojenci. Zda atentát souvisel s rozhořčením nad verdiktem, nebylo jasné.

Zákaz takzvaných ultras

V rámci tažení proti příznivcům Muslimského bratrstva rozhodl egyptský soud v sobotu rovněž o zakázání činnosti takzvaných ultras, tedy tvrdého jádra fotbalových fanoušků. Viní je z terorismu. Členové ultras se často účastnili nejrůznějších protestů během revoluce v roce 2011 i po ní, stáli v čele průvodů a nejhlasitěji skandovali.

Dnes egyptská policie oznámila, že v zemi bylo popraveno šest údajných islamistických radikálů. Odsouzeni byli za útoky spáchané jménem militantní islamistické organizace Ansar Bajt al-Makdis. Islamisté odsouzení vojenským tribunálem byli oběšeni, ale datum jejich popravy upřesněno nebylo. Islamistické skupiny jsou nejaktivnější právě na Sinajském poloostrově a útočí zejména na policisty či vojáky.

Mursí
- Egyptským prezidentem byl od 30. června 2012 do svého svržení armádou 3. července 2013. Letos v únoru nicméně prohlásil, že se stále pokládá za legitimní hlavu státu.
- Hlavou státu byl zvolen v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Do voleb šel jako kandidát islamistického Muslimského bratrstva a šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP). V kampani vystupoval jako umírněný islamista a obyvatelům sliboval, že dodrží hodnoty revoluce, která svrhla Mubarakův režim.
- Krátce po nástupu do prezidentského úřadu zrušil ústavní deklaraci poskytující široké pravomoci armádě. Odvolal též ministra obrany a náčelníka generálního štábu. V listopadu 2012 vydal Mursí dekret upevňující jeho postavení a odvolal generálního prokurátora. Následovaly mohutné demonstrace proti Mursímu, který dekret posléze zrušil.
- Při prvním výročí zvolení Mursího do čela státu se v Egyptě střetli jeho odpůrci a příznivci. Mohutných protiprezidentských demonstrací se zúčastnilo údajně na 14 milionů lidí. Opozice hlavě státu vyčítala islamizaci země a špatnou ekonomickou situaci.
- Egyptská armáda 3. července 2013 Mursího zbavila funkce. Tehdejší ministr obrany a současný prezident Abdal Fattáh Sísí to zdůvodnil tím, že Mursí jako hlava státu nenaplnil očekávání národa.
- Po svém svržení obžalován z několika zločinů. Koncem letošního dubna mu soud uložil dvacetiletý trest za podněcování k násilí při protivládních protestech v prosinci 2012. Dnes byl odsouzen k trestu smrti za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi.
- Rodák z malé vesnice Adua v nilské deltě (narozen 20. srpna 1951) vystudoval inženýrství na Káhirské univerzitě, v roce 1982 získal doktorát na Jižní kalifornské univerzitě v USA. Ve Spojených státech pracoval do roku 1985, poté se vrátil na univerzitu do Egypta.
- Od 80. let byl členem islamistického Muslimského bratrstva. V letech 2000 až 2005 zasedal v parlamentu jako nezávislý, neboť bratrstvo bylo v té době zakázáno. V letech 2006 a 2011 byl krátce vězněn. Na jaře 2011 stál u zrodu Strany svobody a spravedlnosti (FJP), která pod jeho vedením vyhrála parlamentní volby v listopadu 2011 až lednu 2012.
- Je ženatý; dvě z jeho pěti dětí mají americké občanství.

Názory odjinud: Proces s Mursím důvěru nebudí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video