Na Krétě přistály stíhačky. Napětí mezi Řeckem a Tureckem houstne | E15.cz

Na Krétě přistály arabské stíhačky. Napětí mezi Řeckem a Tureckem houstne

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Řecko-turecký spor o naleziště ropy a zemního plynu ve východním Středomoří se vyostřuje. Námořnictva obou zemí v úterý ráno zahájila vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Jak upozornila britská BBC, do konfliktu se navíc vměšují další státy. Zatímco Německo vyslalo do regionu ministra zahraničí Heika Maase, aby rozepře urovnal, ze Spojených arabských emirátů dorazily na podporu Řeků válečné letouny.

Řeckou vládu pobouřilo nedávné oznámení Turecka, že navzdory varování Evropské unie bude pokračovat v průzkumu nalezišť ropy a zemního plynu ve sporné oblasti Středozemního moře, kterou si nárokují obě země. V důsledku toho Atény ohlásily úterní konání vojenských manévrů poblíž Kréty v bezprostřední blízkosti tureckých plavidel.

„Řecko reaguje umírněně a je připraveno jednat jak na diplomatické, tak operační úrovni. Uděláme vše pro to, abychom ochránili naše suverénní práva,“ uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Odpověď Ankary na sebe nenechala dlouho čekat.

„Řecko ohrožuje pobřežní a námořní bezpečnost všech lodí v regionu,“ prohlásil v pondělním projevu turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. „Turecko neudělá ani ten nejmenší krok zpátky ve svých aktivitách, ať už se jedná o Oruç Reis (průzkumnou loď – pozn. red.), nebo námořní skupiny, které ji doprovázejí,“ dodal. Řecko podle něj uvrhlo samo sebe do chaosu, z něhož není cesty ven.

Vzápětí byla vydána zpráva, že turecká armáda a její spojenci uskuteční v úterý mezi 8. a 14. hodinou, tedy ve stejný čas jako Řekové, své vlastní námořní cvičení jižně od Kréty a upozornila všechna ostatní plavidla, aby do daných vod nevstupovala.

Už v pondělí večer přistály na Krétě čtyři stíhačky F-16 Spojených arabských emirátů a jejich posádky se zapojily do bojového tréninku řecké armády. Emiráty dlouhodobě patří stejně jako Řekové k rivalům Turecka. Řecká média považují leteckou podporu za důsledek prohlubování vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem, který je rovněž spojencem Atén ve Středomoří. Vláda v Abú Zabí totiž s židovským státem před pár dny v historické dohodě navázala diplomatické styky.      

Řecko má v konfliktu s Tureckem také podporu Francie. Šéf německé diplomacie Heiko Maas zase ve snaze zmírnit rostoucí napětí navštíví v úterý jak řeckého předsedu vlády Kyriakose Mitsotakise, tak politické představitele Ankary. Současná krize ve východním Středomoří by měla být tento týden prodiskutována rovněž na společném setkání evropských ministrů zahraničí v Berlíně.

Nynější události jsou jen dalším pokračováním dlouhodobě napjatých vztahů mezi Aténami a Ankarou, které trvají desítky let a v minulosti již třikrát téměř vyústily v ozbrojené střetnutí. Aktuálně jsou největším ohniskem sváru ložiska ropy a zemního plynu, jež se nacházejí ve sporných řecko-tureckých vodách.

Rozmíšce zatím nepomohl ani turecký rekordní nález zemního plynu v Černém moři z minulého týdne. Naleziště podle tureckých zdrojů obsahuje 320 miliard metrů krychlových plynu a Ankara tam hodlá zahájit těžbu v roce 2023.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video