Na maďarsko-slovenské hranici dochází k daňovým podvodům | E15.cz

Na maďarsko-slovenské hranici dochází k daňovým podvodům

Na maďarsko-slovenské hranici dochází k daňovým podvodům
Uvízlé lodě na Dunaji v Rumunsku
• 
ZDROJ: reuters

Gregor Martin Papucsek

Podvody s DPH v prostoru maďarsko-slovenských hranic způsobují škody a pachatele je třeba odhalit a potrestat, sdělil po rozsáhlé kontrolní akci maďarské celní a daňové správy člen vedení Svazu maďarských přepravních služeb Botond Szalma. „V průběhu tří měsíců sledovali maďarští úředníci prostor u slovenských hranic a kontrolovali podezřelá vozidla.

Celkem jich bylo asi dvanáct tisíc,“ líčí zátah mluvčí správy severního Zadunajska Szabolcs Cséve. Kontroloři zadrželi falešné, neoznačené zboží a potraviny neznámého původu v hodnotě stovek milionů forintů.

„Během akce klesl počet přejíždějících kamionů ve směru sever–jih o čtvrtinu,“ podotýká Cséve. Denně tak „vypadlo“ 600 vozidel, což potvrdilo podezření, že část přepravy se používá na organizované podvody s DPH. Cena zboží v rámci tohoto „obchodu“ se odhaduje na osm až 16 miliard forintů (716 milionů až 1,4 miliardy korun).

Není tajemstvím, že po těchto trasách se přepravuje oblečení a obuv z Číny s falešným značením. Zboží se proclí na Slovensku a převeze do Maďarska, případně dále do EU. Z potravin jde nejčastěji o zeleninu a ovoce, ale i vajíčka či maso neznámého původu. Převáží se i cukr, mouka, káva, olej, krmivo či cement.

Triky podvodníků jsou rozmanité, jejich podstatou je využití situace, kdy je obchod v rámci Evropské unii bez DPH, doma však probíhá s DPH. Čili pokud zboží vstupuje do země s cílovou stanicí v Itálii, v Maďarsku jde pouze o tranzit a daň se neplatí. V praxi však zásilka Maďarsko neopustí a zboží se bez zaplacení DPH dostane do maloobchodní sítě. Podobně to funguje, když zboží cestuje jen na papíře.

„Triky začínají vždy v místě proclívání,“ tvrdí Szalma. „V Maďarsku je to složitější a nákladnější, proto si podvodníci zvolili Slovensko, kde by proclili i kytici růží jako sportovní obuv známé značky, těžko říci za jaký úplatek a z jakých důvodů,“ dodává.

Miroslav Lajčák: Klasické diplomacii odzvonilo

Slovák nemůže být Maďar

Pavla Palaščáková: Národovci na Dunaji

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!