Na prezidentskou funkci v USA kandiduje i bývalá šéfka Hewlett-Packard | E15.cz

Na prezidentskou funkci v USA kandiduje i bývalá šéfka Hewlett-Packard

Carly Fiorinaová
Carly Fiorinaová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší šéfka počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinaová se za republikány chce v roce 2016 ucházet o křeslo prezidentky Spojených států. Kandidatura jedné z kdysi nejmocnějších žen amerického byznysu se očekávala, již v dubnu totiž prohlásila, že se chce stát republikánskou sokyní očekávané vítězky demokratických primárek Hillary Clintonové.

U demokratů se totiž na rozdíl od republikánů nečekají žádné tvrdé vnitrostranické střety. Šedesátiletá Fiorinaová nikdy nezastávala veřejný úřad, proto je považována v porovnání s republikánskými senátory Tedem Cruzem, Markem Rubiem a Randem Paulem, kteří o křeslo v Bílém domě mají rovněž zájem, za politicky nejméně zkušenou.

V roce 2010 se sice ucházela o senátorský post za Kalifornii, její kandidatura ale zkrachovala. O dva roky dříve byla ve volebním týmu poraženého prezidentského uchazeče Johna McCaina.

Nyní však podle analytiků doufá, že se jí obchodní úspěchy i fakt, že je mezi republikánskými kandidáty zatím jedinou ženou, podaří přetavit v republikánskou kandidaturu, případně v post viceprezidenta.

Profil Carly Fiorinaové (60)
- Fiorinaová byla považována za jednu z nejvlivnějších žen podnikatelského světa v době, kdy řídila firmu Hewlett-Packard (HP). Ve funkci její výkonné ředitelky, již zastávala v letech 1999-2005 jako první žena v historii firmy, přispěla k tomu, že se z HP stala jedna z největších počítačových společností světa. V roce 2005 musela odstoupit kvůli sporům o další strategii.
- Zásadním ve vývoji HP byla fúze se společností Compaq, kterou se Fiorinaové podařilo prosadit v roce 2002 a díky níž se z HP stal největší dodavatel osobních počítačů na světě. Fúzi se snažil u soudu zabránit syn zakladatele firmy Walter Hewlett, podle něhož si vedení HP kupovalo hlasy akcionářů, kteří fúzi schválili, a klamalo špatnými finančními prognózami.
- Po odchodu z vedení HP byl Fiorinaová jmenována do představenstev několika firem. Mimo jiné je od roku 2012 předsedkyní představenstva neziskové organizace Good360.
- Začátkem roku 2006 SE po odchodu Alana Greenspana z čela americké centrální banky se o Fiorinaové hovořilo jako o jeho možné nástupkyni. V témže roce vydala autobiografii Tough Choices (Těžká rozhodnutí), v níž popsala své zkušenosti ženy ve vedení firem.
- Carly Fiorinaová se narodila jako Cara Carleton Sneedová 6. září 1954 v texaském Austinu. Matka byla umělkyně a otec právník se později stal federálním soudcem. Carly vystudovala filozofii a středověkou historii na Stanfordově univerzitě a v roce 1980 získala titul z ekonomie se zaměřením na marketing na Marylandské univerzitě. Týž rok nastoupila do firmy AT&T, kde pracovala 19 let a kde stála za zrodem úspěšné společnosti Lucent Technologies.
- V roce 2008 působila ve volebním týmu neúspěšného uchazeče o prezidentský úřad Johna McCaina; média o ní tehdy krátce psala jako o možné viceprezidentce. V listopadu 2010 prohrála boj o senátorské křeslo za Kalifornii s demokratickou kandidátkou Barbarou Boxerovou.
- Fiorinaová je podruhé vdaná, manželovi Frankovi Fiorinovi pomohla vychovat jeho dvě dcery. V červenci 2004 s ním v rámci cesty po Evropě navštívila i Prahu.
- V roce 2009 jí byla diagnostikována rakovina prsu. Poté podstoupila oboustrannou mastektomii a chemoterapii.

Zahraniční tisk: výzva pro Clintonovou

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video