Na světě neexistují země, které si jsou bližší, shodli se Zeman a Kiska v Martině | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Na světě neexistují země, které si jsou bližší, shodli se Zeman a Kiska v Martině

ČTK

Díky vzniku Československa před sto lety Češi a Slováci podle českého prezidenta Miloše Zemana neztratili svoji národnost a jazyk. Zeman to řekl v projevu na dnešních oslavách výročí podpisu takzvané Martinské deklarace, kterou se slovenští představitelé 30. října 1918 přihlásili k myšlence československého státu. Schválení dokumentu následovalo dva dny po vzniku společného státu Čechů a Slováků.

„Oběma našim národům hrozilo odnárodnění. Čechům hrozila germanizace, Slovákům hrozila maďarizace. Toto výročí (vzniku ČSR) si připomínáme především proto, že díky těmto událostem jsme neztratili svoji národnost, jazyk,“ uvedl Zeman.

Navzdory rozdělení Československa na konci roku 1992 se Slováci a Češi podle Zemana opět sešli v Evropské unii. „Ač jsme se rozešli, setkali jsme se v Evropské unii, která je skvělým projektem,“ řekl český prezident. Zároveň dodal, že na světe neexistují bližší národy, než český a slovenský.

Zemanem vyznamenaní podnikatelé s prezidentem souzní. Připomeňte si jejich minulost

Oslav v Martině se zúčastnila řada slovenských i českých představitelů. Rovněž slovenský prezident Andrej Kiska ocenil vztahy obou republik bývalé československé federace. „Neznám dvě země, které by si byly bližší než Slovensko a Česko. Dva samostatné, úspěšné, moderní státy,“ řekl Kiska.

Slovenský prezident zároveň ocenil zakladatele ČSR a připomněl heslo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka „Nebát se a nekrást“.

100 let průmyslu: Od popelářů ke koučingu
Co by, kdyby... nevzniklo Československo

Komentář Bohumila Pečinky: Máme obnovit monarchii?
Vznik Československa zatěžují stále živé lži o utrpení pod Rakouskem, říká historik Jiří Rak
Co jsme chtěli mít a (ne)máme

Slováci se k Československu připojili Martinskou deklarací. Podle jejího signatáře byla ale zfalšovaná>>>

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!