Na Ukrajině přituhuje, opozičního aktivistu se prý snažili ukřižovat | e15.cz

Na Ukrajině přituhuje, opozičního aktivistu se prý snažili ukřižovat

Dmytro Bulatov v nemocnici
Dmytro Bulatov v nemocnici
• 
ZDROJ: Facebook ЄвроМайдан – EuroMaydan

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z aktivistů ukrajinské opozice Dmytro Bulatov, který se déle než týden pohřešoval, je naživu, ale neznámí únosci jej prý celou dobu mučili, pokoušeli se ho ukřižovat i uříznout mu ucho. Oznámila to ukrajinská média. "Bulatova mučili, aby zastrašili všechny aktivní občany nesouhlasící s režimem," usoudil předseda opoziční strany UDAR Vitalij Kličko.

„Před chvilkou jsem hovořil s Dmytrem Bulatovem. Hlavně že je naživu! Celé dny ho mučili, řezali, přibíjeli na kříž. Říká, že to byli Rusové. Celé tělo ho bolí, z rozřezaného ucha mu teče krev, ale na duchu je silný!“ citoval server delo.ua opozičního poslance Anatolije Hrycenka, podle kterého se poraněný aktivista nyní ukrývá na bezpečném místě.

Bulatov později novinářům ukázal svá zranění. „Ruce mi rozepjali a probíjeli je. Řezali mě do tváře, do ucha“ řekl. Únosce nezná, muži ale hovořili s ruským přízvukem. Netuší ani, kde byl vězněn, protože měl zavázané oči. Po dlouhém mučení jej ve čtvrtek večer vyhodili v lese. Z nejbližší vsi zatelefonoval do Kyjeva přátelům, kteří se jej ujali. Nyní je v péči lékařů na soukromé klinice, není však v ohrožení života.

Zmizení Bulatova ohlásila jeho manželka 23. ledna policii, která případ zpočátku vyšetřovala podle paragrafu o úkladné vraždě, což je v případě únosů podle médií standardní postup. Za informace o pohřešovaném byla vypsána odměna, zprvu 10 tisíc, později 25 tisíc dolarů (asi 200 tisíc, respektive půl milionu korun).

Dmytro Bulatov na demonstraci proti ukrajinské vládě.

Záznam z reportáže ukrajinské televize TV 5:

Redaktor: „… modřiny na tváři, bodné rány, odříznutá část ucha. Ze slov oběti jej dnes (30.1. – pozn. překl.) večer vyhodili z auta v lese Smuha, asi hodinu šel lesem, až dorazil do osady, odkud zavolal přátelům, kteří mu přijeli na pomoc. Sdělili, že Bulatova unesli z kyjevské čtvrti Troješčyna. Kde jej drželi Bulatov neví, nboť celou dobu měl zavázané oči. Vypověděl, že jej mučili, dokonce ukřižovali. Nyní je Bulatov v péči lékařů.“

Bulatov: „Probodávali ruce, uřízli mi ucho, pořezali obličej, na těle mám samou živou ránu, ale jsem živý, díky bohu.“

Jurij, Bulatovův kamarád: „Poslední dva dny mu nedali najíst. Je známo, že jej vyhodili v lese, že se mu podařilo dostat do vsi, u obchodu našel lidi a zavolal našim sportovcům, svým přátelům, protože si pamatoval jen jejich telefon. Sportovci nám pak vše řekli a jeli jsme za ním.“

Mučený aktivista měl odhalit financování opozice

Ruský opoziční list Novaja gazeta připomněl, že Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů, protestujících i u rezidence prezidenta Viktora Janukovyče. Zmizel 22. ledna, prý právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana. Únosci se „nelidským mučením“ snažili přimět aktivistu, aby promluvil o financování opozice. Bulatova se pak zbavili v místě, kde před týdnem našli jiného uneseného opozičníka, Jurije Verbyckého, ale již mrtvého.

Kyjevský tisk také informoval o úmrtí dalšího aktivisty, podnikatele Bohdana Kaliňaka, který po dva měsíce demonstroval v Kyjevě. Prý ale není potvrzena souvislost mezi úmrtím na prochlazení a tím, že byl zasažen vodním dělem, kterým se policie pokoušela rozehnat dav demonstrantů.

Podporu svobodné Ukrajině můžete vyjádřit zde.

Ukrajina vře již dva měsíce, protesty si vyžádaly první oběti
21. listopadu - Ukrajinská vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Předseda vlády Mykola Azarov zároveň vyzval k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem. Parlament již předtím neschválil zákon umožňující léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí; vyřešení kauzy Tymošenkové byla jednou z podmínek EU pro podpis dohody.
24. listopadu - Desetitisíce lidí se v Kyjevě zúčastnily demonstrace „Za evropskou Ukrajinu“. Protesty pokračovaly i v následujících dnech a trvají dodnes.
25. listopadu - Ruský postoj k asociační dohodě mezi Ukrajinou a EU odmítli předseda EK José Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy.
26. listopadu - Prezident Viktor Janukovyč a jeho ruský protějšek Vladimir Putin kritizovali EU kvůli jejímu postoji k Ukrajině.
27. listopadu - K demonstrantům se navzdory výhrůžkám ze strany ministerstva školství připojili studenti.
29. listopadu - Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsala asociační dohodu s EU.
1. prosince - Na 100.000 přívrženců opozice, podle některých odhadů až 350.000, se v Kyjevě domáhalo odstoupení vedení země a vypsání předčasných voleb. Demonstranti obsadili radnici i sídlo odborů.
3. prosince - Vláda přestála pokus o vyslovení nedůvěry. Opozici chybělo 40 hlasů.
6. prosince - Prezident Janukovyč v Soči diskutoval s Putinem o připravovaném strategickém partnerství mezi oběma zeměmi.
8. prosince - V Kyjevě se shromáždily statisíce a podle některých zdrojů až milion účastníků protivládní demonstrace. V kyjevském štábu opozice se s opozičními vůdci Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. S opozicí se sešla také šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová, která předtím jednala s Janukovyčem.
11. prosince - Janukovyč po přímluvách Ashtonové vyzval opozici k dialogu.
14. prosince - Desítky tisíc lidí v Kyjevě podpořily snahu vlády o rozšíření hospodářských styků s Ruskem.
15. prosince - Brusel pozastavil jednání o smlouvě o přidružení Ukrajiny k EU.
16. prosince - Vůdce opozice Kličko se definitivně rozhodl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2015.
17. prosince - Rusko výrazně snížilo cenu zemního plynu pro Ukrajinu a uvolnilo ve prospěch Ukrajiny ze svých devizových rezerv 15 miliard USD.
23. prosince - Prezident Janukovyč podepsal zákon o amnestii všech opozičních demonstrantů zadržených od 21. listopadu.
13. ledna - Soud potvrdil platnost ustanovení, podle něhož osoba se stálým bydlištěm mimo Ukrajinu není považována za osobu trvale žijící na jejím území. To by mohlo znemožnil účast v prezidentských volbách Kličkovi, který soud žádal o zrušení přijatého paragrafu daňového zákona.
16. ledna - Vládní většina protlačila při schvalování rozpočtu úpravu trestního zákoníku, která zpřísnila či zavedla postihy za účast na protestech u státních úřadů nebo za nepovolené stavby na veřejných místech. Prezident Janukovyč zákon podepsal 17. ledna.
22. ledna - Nová právní úprava namířená proti demonstrantům nabyla účinnosti. Z Kyjeva byli ohlášeni dva mrtví z řad opozičních aktivistů: jeden mladík podlehl střelnému zranění, druhý spadl ze třinácti metrů z ochozu stadionu Dynamo Kyjev. Policie začala odstraňovat barikády v metropoli.
24.ledna - Demonstrace se šíří do dalších měst
25. ledna - Úřady oznámily další oběť násilností - v metropoli zemřel demonstrant těžce zraněný ve středu 22. ledna. Šéfové opozice se znovu sešli s prezidentem, který nabídl opozičnímu předákovi Jaceňukovi, aby se stal premiérem. Kličko dostal nabídku na post vicepremiéra. Opozice návrh odmítla.
26. ledna - Demonstranti v Kyjevě získali pod kontrolu ministerstvo spravedlnosti a další dva vládní objekty.
27. ledna - Skončila okupace vládních objektů, prezident Janukovyč a opoziční předáci dospěli k dohodě o amnestii pro zatčené demonstranty a o zrušení kontroverzních zákonů. Opoziční předák Jaceňuk oficiálně odmítl Janukovyčovu nabídku na post předsedy vlády.
28. ledna - Parlament zrušil devět zákonů, které opozice, aktivisté i Evropská unie považovali za nedemokratické (přijaty byly 16. ledna). Ukrajinský premiér Mykola Azarov nabídl svou rezignaci, kterou prezident Janukovyč přijal.

Ukrajina: Vitalij Kličko je blízko knokautu Janukovyče

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

Analýza: Dělení Ukrajiny by bylo složité, jasné hranice neexistují

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video