Napětí nepolevuje. Izraelci při náletu na Pásmo Gazy zabili Palestince

Výbuchy izraelských střel v Pásmu Gazy

Výbuchy izraelských střel v Pásmu Gazy Zdroj: ctk/AP

Ilustrační foto
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

 Izraelské letectvo dnes podniklo nálety na cíle na severu palestinského Pásma Gazy a usmrtilo jednoho Palestince, informovala agentura AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Mrtvým je 25letý muž, další osoba utrpěla zranění. Podle hnutí Hamás, které v oblasti vládne, byl zabitý muž jeho členem.

Izraelská armáda rovněž zadržela dva obyvatele Pásma Gazy, kteří se snažili dostat na území židovského státu a měli u sebe nože a materiály pro výrobu zápalné bomby. Během zatýkání se strhla přestřelka, na kterou izraelské jednotky odpověděly střelbou z tanku, uvedl mluvčí armády.

V noci na neděli ostřelovala izraelská armáda pozorovací stanoviště na jihu Pásma Gazy a zabila tři lidi. Podle světových agentur šlo o reakci Izraelců na nalezení výbušného zařízení u hranice mezi Gazou a židovským státem.

Dnes vpodvečer se na jihu Izraele ozvaly sirény, které varují před možným raketovým útokem. Místní obyvatelé se rychle uchýlili do krytů. Armáda následně informovala, že sirény spustila střelba z Pásma Gazy, která poškodila několik domů a automobilů ve městě Sderot. Nikdo nebyl zraněn.

Hranice Pásma Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm masových protestů Palestinců, které organizovalo zejména hnutí Hamás, které v Gaze vládne. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali palbou ostrými náboji. Zemřelo při tom podle palestinského ministerstva zdravotnictví 116 Palestinců a na 13 tisíc dalších bylo zraněno. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Protesty Palestinců se konaly v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael a měly vyvrcholit 15. května takzvaným pochodem návratu. Po vzniku Izraele 14. května 1948 totiž z jeho území uprchly či byly vyhnány statisíce Palestinců. Vrchol protestů ale nastal o den dříve, v den, kdy Spojené státy slavnostně přemístily svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž ho uznaly za hlavní město Izraele.

Palestinci ale chtějí východní část Jeruzaléma za hlavní město svého budoucího státu. Krok Washingtonu kritizovala řada zemí, podle nichž by se měl status Jeruzaléma dohodnout v rámci jednání o řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu.